Analyse
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

0

Brancheanalyse: Mode- og tekstilbranchen 2017

Både omsætning og indtjeningen er steget for de 50 største selskaber i den danske mode- og tekstilbranche, hvor giganter inden for tøj, smykker og sko ligger i front.

Rang 2017VirksomhedRang 2016Omsætning (1.000 kr.)Årets resultat (1.000 kr.) Egenkapital (1.000 kr., )Antal ansatte
1Bestseller A/S121.634.6121.159.57110.505.88215.499
2Pandora A/S220.281.0006.025.0006.794.00017.770
3Ecco Sko A/S39.299.832988.0395.071.76920.000
4H & M Hennes & Mauritz A/S43.113.476121.075654.7721.718
5DK Company A/S62.773.61784.544383.9781.480
6IC Group A/S52.749.00092.000723.0001.187
7Vila A/S71.217.69596.803212.158498
8Hummel Holding A/S111.163.84281.246290.381548
9Georg Jensen A/S81.091.400-106.600457.6001.352
10Kvadrat Holding A/S91.029.59780.764280.974484
11PWT Holding A/S10862.82742.283498.213535
12P & P Holdings A/S14790.64958.61699.897448
13Mascot International A/S13766.57397.963482.6612.021
14Scan-Hide A.M.B.A12691.32923.17841.024112
15Shoe-D-Vision Amba15617.87011.267103.18341
16Sushi Newco A/S18494.73361.730103.96865
17Btx Group A/S17445.55420.54164.274157
18Ball Aps16398.18110.95576.829334
19Change Of Scandinavia Holding A/S20361.74215.30576.731432
20Rexholm A/S33354.05861.258316.25769
21Hugo Boss Nordic Aps22346.30318.73150.354106
22Masai Clothing Company Aps21344.58385.68863.66071
23Godske Group A/S25302.53118.11586.011266
24Nielsen's A/S24293.44415.131106.483234
25Bering Time Aps-286.7934.88530.71911
26Pvn Holding A/S36255.65329.645137.186804
27Noa Noa Aps23247.211-36.473-1178
28JBS Textile Group A/S35232.63612.640120.352249
29Thygesen Textile Group A/S28217.77328.539187.618275
30Kopenhagen Fur International A/S27140.339-23.90967.9043
31Birger Christensen A/S29121.2591.83730.61549
32Wunderwear A/S -75.7156.46714.78048
33Diesel Denmark Aps3062.926-2.758-2.36852
34Zara Danmark A/S34Ikke oplyst-1.244107.976261
35Message A/S45Ikke oplyst5.68937.684249
36Ole Lynggaard A/S40Ikke oplyst8.53472.255119
37Samsøe & Samsøe Whole Sale Aps49Ikke oplyst33.68440.532118
38Triumph International Textil A/S19Ikke oplyst-21.1547.381113
39Ny-Form, Kolding A/S43Ikke oplyst8.43650.099112
40Add Mikkelsen A/S48Ikke oplyst-27.121-3.860102
41Ilja Holding Aps44Ikke oplyst12.20649.85898
42Esprit De Corp. Danmark A/S26Ikke oplyst-2.497140.66690
43Pompdelux Aps46Ikke oplyst16.72829.36181
44Kompagniet Af 1991 A/S39Ikke oplyst20.60041.39079
45Molo A/S41Ikke oplyst13.32066.59070
46Kentaur A/S47Ikke oplyst10.64733.81753
47Kansas A/S32Ikke oplyst6.296294.85950
48Trollbeads A/S38Ikke oplyst-35.16037.59450
49House Of Amber Aps42Ikke oplyst1.44043.67436
50Vf Scandinavia Aps31Ikke oplyst3.06111.56528
Kilde: BIQ