*

Analyse
MINE NYHEDER
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

0

Brancheanalyse: Danmarks bedste uddannelser 2015

Juristuddannelse giver flest bestyrelsesformænd og den højeste løn.

DALHOFF CASPER

Juristerne topper skalaen...

        
Rang 2015UddannelseSamlet karakterLedighedFuldførelseStudietidLønDirektørFormand
1Cand.jur20253424
2Økonomi19411535
3Civilingeniør16025243
4Matematik,Fysik,Kemi,Datalogi14344120
5Cand.merc13132052
6Cand.merc.aud9500301

 

...mens Københavns Universitet klarer sig bedst som uddannelsesinstitution.

       
         
RangUddannelseSamlet karakterLedighedFuldførelseStudietidInternational anerkendelseDirektørFormand
1Københavns Universitet21341535
2Danmarks Tekniske Universitet20553322
3Aarhus Universitet19134443
4Copenhagen Business School18410355
5Syddansk Universitet10302221
6Aalborg Universitet8025100

 

 

Sådan har vi gjort: Dansk Aktie Analyse har for Finans gennemgået seks af de mest efterspurgte uddannelser i erhvervslivet. Alle er blevet bedømt ud fra kriterierne: Beskæftigelse, fuldførelsesprocent, studietid, løn efter uddannelse og antallet af topchefer og bestyrelsesformænd, der har studeret denne retning på deres vej mod toppen af dansk erhvervsliv. De seks kriterier er blevet ligeligt bedømt, således af den uddannelse, der klarer sig bedst tildeles 5 point, den næste 4 point, og så fremdeles. Hvis to uddannelsesinstitutioner opnår samme antal point under et af bedømmelseskriterierne udgår den laveste karakter. Der gives ikke point for en sidsteplads. Under international anerkendelse indgår Copenhagen Business School i en anden opgørelse end universiteterne. Derfor tildeles undtagelsesvis 2 førstepladser, mens karakteren 0 udgår.
Kilde: Dansk Aktie Analyse.