*

Analyse
MINE NYHEDER
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

0

Brancheanalyse: Region Syddanmark 2016

Omsætningen hos de største virksomheder i region Syddanmark steg samlet med 1,5 pct. i 2015. I den tilsvarende analyse for et år siden var fremgangen på 3,3 pct. Lego topper sammen med Triplenine listen, hvor de 50 selskaber er vurderet ud fra en række parametre.

Rang 2016VirksomhedRang 2015Samlet karakterVækst i omsætningVækst i beskæftigelseOverskuds-gradEgenkapital-forrentningSoliditets-grad
1LEGO111,625%11%34%71%64%
1Triplenine2111,630%16%14%49%54%
3Linak29,621%7%19%20%81%
4Nobia Denmark1997%6%15%47%50%
5Bagger-Sørensen & Co*NA8,215%9%17%2%64%
6FTZ Autodele & Værktøj487%3%8%23%67%
7Brødr. Ewers337,620%27%3%54%20%
8Babcock & Wilcox VølundNA7,6105%10%6%56%17%
9Ecco777%-1%15%22%61%
10Fleggaard Holding475%5%7%32%41%
11T. Hansen8712%5%13%35%38%
12Alumeco246,612%14%4%23%28%
13Stema Shipping316,49%6%2%16%65%
14Danfoss96,211%-3%11%21%39%
15Lm Wind Power  Holding*NA6,228%21%7%0%16%
16NIC. Christiansen15624%27%2%13%27%
17Autohuset Vestergaard16624%9%4%19%26%
18Abena Holding 205,812%5%5%15%44%
19Foodservice Danmark 405,89%4%3%39%30%
20Munck Gruppen65,4-5%-5%8%19%60%
21Arkil275,217%10%1%4%45%
22Claus Sørensens Fond Holding35,28%5%11%15%38%
23Fam. Per Bonnichsen Holding A/S175,216%136%2%13%20%
24Selfinvest (United Shipping)284,8-16%10%1%22%33%
25Monjasa124,6-29%13%2%20%40%
26Danpo254,60%0%6%28%32%
27Se A.M.B.A (Sydenergi)264,42%4%4%-1%65%
28Marius Pedersen144,2-4%-1%4%19%60%
29Trefor 224,20%2%5%2%49%
30Caverion Danmark 494,29%1%2%26%24%
31Sapa Precision Tubing Tønder A/S 13417%-15%6%14%27%
32Davidsen Tømmerhandel*NA44%10%3%14%23%
33Ah Industries Holding*NA3,416%-9%1%0%59%
34LGI Denmark303,4-3%3%4%19%37%
35Orifarm 393,21%5%3%15%28%
36DANÆG amba292,87%-4%3%13%34%
37Solar452,63%-1%2%10%39%
38Smurfit Kappa Danmark352,42%1%2%5%35%
39Blue Water Holding182,40%11%0%-5%19%
40Koff (Kohberg Brød)231,8-6%-1%2%0%45%
41Kurt Skare Holding361,6-8%15%-3%-20%31%
42Valmont Sm*NA1,4-32%-16%5%11%35%
43Jørgensen & Utoft461,2-1%0%1%7%22%
44Dong Energy370,84%3%-5%-15%35%
45Nagel Danmark380,8-3%-5%1%5%27%
46NCC Industries430,2-3%10%-1%-8%17%
47Uhrenholt47-1,8-34%-10%1%-7%12%
48H.J. Hansen42-2,4-20%-2%-2%-30%14%
49Semco Maritime50-3-23%-17%-5%-56%10%
50Scandinavian Brake Systems41-3-23%-25%-15% -42%

 

Kilde: Dansk Aktie Analyse
*NA: Selskabet er ny i analysen og var ikke med i 2014