*

Analyse
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

0

Brancheanalyse: Fødevareindustrien 2016

De store danske fødevarevirksomheder har i 2015 øget både omsætningen og indtjeningen efter et år, der bød på rekordstor eksport fra sektoren.

Eksporten af dansk mælkepulver og andre fødevarer stiger. De store fødevarevirksomheder har øget både salget og indtjeningen.
2016Selskab2015Omsætning (1.000 kr., 2015)Nettoresultat(1.000 kr., 2015)Egenkapital(1.000 kr., 2015)Ansatte
1Arla Foods Amba176.539.8662.200.27916.029.45019.025
2Danish Crown259.556.0001.821.0007.172.00025.873
3Novozymes314.002.0002.825.00011.580.0006.485
4Euro Cater Holding47.953.30013.2001.096.0001.920
5Chr. Hansen56.403.9301.212.0184.483.4702.573
6Tican64.898.162-32.311411.8372.135
7Royal Greenland74.721.326113.1071.263.7862.156
8Dupont Nutrition Biosciences83.693.000497.0006.336.0001.191
9Polar Seafood Denmark142.995.858155.336840.588558
10Nowaco132.935.04842.963208.314149
11Sirena Group152.875.64220.990123.78461
12Nordic Seafood112.760.57137.236231.276131
13Nordic Sugar102.546.00062.0002.088.000516
14LGI Denmark 122.498.46377.321419.225718
15Hørkram Holding172.414.99596.253521.342642
16Insepa162.303.174-54.924435.1762.215
17F. Uhrenholt Holding92.202.906-7.98898.221584
18Ff Skagen 2.031.30791.482264.768148
19SB Pork (Slagteriet Brørup181.984.54727.84187.016368
20Co-Ro Holding211.952.969203.4211.452.9921.107
21CP Kelco261.855.27767.1242.378.263366
22Kangamuit Holding241.821.38430.006221.79234
23Danpo191.817.18463.338290.076786
24Toms Gruppen201.755.73049.105479.0021.258
25Aak Denmark271.459.21565.129736.864201
26Tomex Holding281.456.37433.26287.13062
27Unilever Danmark221.441.20231.676279.671237
28Cargill Nordic301.372.90725.106326.33524
29Nordex Holding351.354.13252.528163.558300
30Good Food Group321.292.01332.784387.798747
31HKScan Denmark251.268.391-62.603170.585666
32KOFF (Kohberg Brød)291.239.857-915484.824751
33Hornsyld Købmandsgaard341.225.18634.325117.73799
34Kurt Skare Holding311.198.915-38.579155.704463
35DANÆG amba361.187.04315.588133.071244
36Dragsbæk401.128.96856.159225.499200
37KMC371.094.61775.937262.665163
38Palsgaard411.080.73274.932806.838338
39Orkla Foods Danmark381.069.72411.515142.976367
40BPI331.026.3332.36460.82243
41DanHatch Denmark 961.11216.849348.088320
42Lantmännen Unibake Denmark42918.386-12.457113.494465
43Thise Mejeri 915.91429.64187.652205
44Kelsen Group44911.389115.269361.668308
45Lantmännen Schulstad47828.8714.477472.984582
46Bagger-Sørensen & Co.50816.03235.2291.644.719658
47Jensen's Food Group46813.815-56.52731.571713
48Dan Cake49774.30841.054269.654531
49Mondelez Danmark (Kraft Foods)39752.3066.80562.75092
50Lantmännen Cerealia48678.361-5.979153.149142
Kilde: Dansk Aktie Analyse