Analyse
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

BREAKING
0

Brancheanalyse: Fødevareindustrien 2017

De 50 største virksomheder i dansk fødevareindustri har det seneste år øget omsætningen med 2 mia. kr., mens indtjeningen er forbedret 4,2 mia. kr. Det viser en analyse, som BIQ har udarbejdet for Finans.

BORBERG THOMAS
Rang 2017VirksomhedRang 2016Omsætning (1.000 kr., 2017)Årets resultat (1.000 kr., 2017)Egenkapital (1.000 kr., 2017)Antal ansatte
1Arla Foods Amba171.124.9042.646.64616.296.20418765
2Leverandørselskabet Danish Crown Amba260.038.0001.639.0006.897.00026276
3Novozymes A/S314.142.0003.050.00011.745.0006408
4Euro Cater Holding A/S48.439.40064.6001.160.2006
5Royal Greenland A/S77.104.965202.7201.517.8642769
6Tican A/S66.254.92933.695452.5792053
7Chr. Hansen A/S54.803.5281.140.2622.630.7441036
8Dupont Nutrition Biosciences Aps83.615.0003.729.0005.313.0001100
9Nordic Sugar A/S133.142.000195.0002.262.000509
10Polar Seafood Denmark A/S93.108.543142.410894.496602
11Sirena Group A/S112.881.74515.841147.07455
12Nowaco A/S102.738.31043.784233.440157
13Nordic Seafood A/S122.733.17546.732286.972139
14Hørkram Holding A/S152.653.11293.677615.824717
15Lgi Denmark Aps142.476.90448.896467.157682
16Insepa A/S162.429.12518.636446.9142429
17F. Uhrenholt Holding A/S172.372.8979.96178.442479
18Sb Pork A/S192.190.6306.99095.350391
19Kangamiut Holding A/S222.113.72364.739287.25540
20Ff Skagen A/S182.007.81713.987263.725172
21Cp Kelco Aps211.916.083194.2072.749.210385
22Co-Ro Holding A/S201.873.853248.6661.947.3501109
23Danpo A/S231.808.73121.809311.696789
24Toms Gruppen A/S241.729.83458.396537.3751090
25Aak Denmark A/S251.600.85871.020807.884207
26Unilever Danmark A/S271.474.4556.485254.481235
27Nordex Holding A/S291.466.17437.992194.206324
28Tomex Holding Aps261.456.37433.26297.90062
29Cargill Nordic A/S281.371.54925.080325.84024
30Good Food Group A/S301.284.23543.376427.645754
31Orkla Foods Danmark A/S391.259.9542.780145.756396
32Hkscan Denmark A/S311.253.549-102.63967.946644
33Danæg Amba351.219.92036.460210.792252
34Hornsyld Købmandsgaard A/S331.211.12017.408110.144105
35Kurt Skare Holding Aps341.202.692-24.070130.675439
36Kmc, Kartoffelmelcentralen, Amba371.191.440110.726262.593167
37Palsgaard A/S381.175.872105.870920.790331
38Dragsbæk A/S361.125.82355.101259.396231
39Bpi A/S401.025.4283.63164.83755
40Kelsen Group A/S441.006.093130.137350.529293
41Thise Mejeri A.M.B.A.43973.35127.888104.210215
42Danhatch Denmark A/S41961.11214.854354.239320
43Kohberg Bakery Group A/S32942.235-28.328113.817551
44Lantmännen Unibake Denmark A/S42939.62118.03276.526476
45Lantmännen Schulstad A/S45892.5106.067478.977596
46Fertin Pharma46855.745100.073659.605609
47Dan Cake A/S48845.71343.060306.817532
48Mondelez Danmark Aps49781.3107.72470.47472
49Jensen's Food Group A/S47742.974-30.9271.268676
50Lantmännen Cerealia A/S50667.524-8.177145.043127

 

Kilde: BIQ