*

Analyse
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

0

Brancheanalyse: Energibranchen 2017

Dong Energy og Vestas var de suveræne topscorere i 2016 og tjente ti gange så meget som nr. 3 i den danske energibranche. Dongs børsnotering smittede af på Seas-Nve, der ejer ca. 9,5 pct. af Dong og bogførte en milliardgevinst, da Dong røg på børsen, hvilket dækkede over store nedskrivninger på dets eget elnet og havvindmøller.

Den danske vindbranche - anført af Vestas og Dong - stod for størstedelen af energibranchens indtjening i 2016.
Rang 2017VirksomhedOmsætning (1.000 kr.)Årets resultat (1.000 kr.)Egenkapital (1.000 kr., )Antal ansatte 
1Vestas Wind Systems A/S76.105.9527.174.19623.715.73621625 
2Dong Energy A/S57.393.00010.467.00057.500.0005.894 
3Mærsk Olie Og Gas A/S32.841.772748.93431.305.3042014 
4Siemens Gamesa Renewable Energy A/S27.915.168710.888613.4447.002 
5Danske Commodities A/S21.236.922193.422623.258272 
6Neas Energy A/S18.576.641122.536557.362268 
7Statoil Refining Denmark A/S15.977.883345.5683.954.933375 
8Energi Danmark A/S15.082.773114.096863.880184 
9Energinet.Dk13.381.000-143.0005.664.000953 
10Dansk Shell8.403.800119.100836.700289 
11Ok A.M.B.A.6.947.423295.1982.233.3891.482 
12Hofor Forsyning Holding P/S5.541.627288.47014.653.3191.286 
13Q8 Danmark A/S4.137.03695.3101.562.777734 
14Syd Energi Holding A/S3.779.847-1.217.20210.972.0461.456 
15Seas-Nve A.M.B.A.3.514.5395.231.91915.750.267888 
16Bladt Industries A/S3.484.02186.878437.149638 
17Eniig A.M.B.A.3.300.48180.7737.463.313847 
18Hmn Naturgas A/S3.241.000129.300800.900  
19Yx Danmark A/S3.092.53098.033481.74348 
20Verdo A/S2.589.530-120.7461.343.836482 
21Monjasa A/S2.422.302-74.137102.463110 
22CTR I/S2.202.35423.024 32 
23Semco Maritime A/S1.598.475-127.547140.6661.228 
24D.F.N. Olie Aktieselskab1.476.0905.98127.8610 
25Fjernvarme Fyn Holding A/S1.391.67640.6271.850.217291 
26Welltec A/S1.333.071-179.685394.691736 
27Hess Denmark Aps1.286.833-1.006.3694.600.843117 
28Vestegnens Kraftvarmeselskab I/S1.236.73132.361120.75176 
29Vindenergi Danmark Amba955.724198755.2259 
30Total Denmark A/S954.56511.84151.23437 
31I/S Vestforbrænding919.78451.884897.259338 
32Vestforsyning A/S892.76561.2061.499.155161 
33Ngf Nature Energy Holding A/S882.09952779472.235128 
34Aura Energi A.M.B.A.773.561260.0472.712.540294 
35Sasoil Denmark A/S750.830322.3600 
36Fors Holding A/S643.463-39.7204.416.393186 
37Emmelev Mølle A/S615.5657.878125.84436 
38Frederiksberg Energi A/S600.06516.1861.588.706178 
39Esbjerg Forsyning Holding A/S583.51549.9472.042.7770 
40Bp Aviation A/S514.966699136.3007 
41Scanenergi Holding A/S514.31810.181-37.18484 
42Frederikshavn Forsyning A/S497.43841.0332.502.800198 
43Energi Viborg A/S492.39785.7552.812.269112 
44Forsyning Helsingør A/S483.0432.5602.428.289146 
45Halliburton Denmark Aps392.01931.110180.59180 
46Vattenfall A/S386.643149.132390.76820 
47Nrgi Elsalg A/S252.63222.12081.33558 
48Ewii A/S190.03114.6671.690.237185 
49Energi Fyn Holding A/S2.68832.1502.173.43141