*

Erhverv
MINE NYHEDER
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

Annonce
0

Her skal du arbejde, hvis du gerne vil tjene meget

Gennemsnitslønnen i Nets er næsten fire gange så høj, som den er i Bestseller.

Nets blev børsnoteret i september 2016. Forløbet omkring børsnoteringen har fået megen kritik, fordi det har forgyldt en række medarbejdere i virksomheden, heriblandt topchef Bo Nilsson, som her ses yderst til højre. Foto: Jens Dresling

De lidt over 200 ansatte i biotekselskabet Genmab kunne i 2016 gennemsnitligt kalde sig millionærer.

For Genmabs udgifter til hver enkelt medarbejder, herunder løn, pension og forsikring, beløb sig i 2016 til lidt over én mio. kr. Dermed er Genmab den af landets største og mest kendte virksomheder, der gennemsnitligt har de højeste omkostninger til sine medarbejdere.

Det viser en opgørelse, Finans har lavet på baggrund af data fra Bloomberg og de seneste årsregnskaber fra de børsnoterede virksomheder i C25-indekset og flere unoterede virksomheder, der er blandt landets største målt på omsætning.

Sådan gjorde Finans
  • På baggrund af data fra Bloomberg og de seneste offentliggjorte årsregnskaber har Finans set på, hvad de gennemsnitlige personaleomkostninger er på i samtlige virksomheder i C25-indekset og en række andre større danske virksomheder
  • De samlede personaleomkostninger, der indeholder løn, pension, forsikring og andre udgifter til medarbejdere, er så blevet divideret med det gennemsnitlige antal fuldtidsbeskæftigede medarbejdere i den pågældende virksomhed
  • Det giver den gennemsnitlige udgift til hver enkelt medarbejder i de pågældende virksomheder

Helt i toppen af listen finder man også Nets, hvor omkostningerne til en medarbejder i 2016 gennemsnitligt var på 914.000 kr.

Nets er det seneste års tid blevet beskyldt for grådighed, da virksomheden i forbindelse med sin børsnotering sidste år forgyldte en række medarbejdere med større millionbonusser.

Helt i bunden af listen er servicevirksomheden ISS, der har rigtigt mange ansatte fordelt i et væld af lande, hvor lønningerne nok ikke har samme højde som i Danmark.

Værd at bemærke er det også, at man skal helt ned til 16. pladsen i Finans' opgørelse for at finde en virksomhed, der ikke er børsnoteret.

Altså lønningerne ser dermed over en bred kam ud til at være højest i børsnoterede selskaber.

Her er de fem store danske virksomheder, hvor den gennemsnitlige udgift til en ansat var størst i seneste regnskabsår:

  1. Genmab, 1.007.273 kr.
  2. Nets, 913.610 kr.
  3. Tryg, 813.975 kr.
  4. Lundbeck, 787.109 kr.
  5. Topdanmark, 784.906 kr.

Her er den fulde liste i Finans' opgørelse:

VirksomhedGennemsnitligt antal fuldtidsmedarbejdereVirksomhedens gennemsnitlige personaleomkostninger for en ansat i kr.
Genmab2051.007.273
Nets2.454913.610
Tryg3.306813.975
Lundbeck5.120787.109
Topdanmark2.650784.906
Jyske Bank3.997741.806
Danske Bank19.303713.309
Novo Nordisk41.971704.558
Nordea31.596689.488
Novozymes6.441597.112
Chr. Hansen2.708581.737
TDC7.963573.904
Dong5.775534.719
GN Store Nord5.400490.000
Vestas21.824488.874
Arla18.765484.898
Danfoss24.034438.629
Lego16.836406.035
A.P. Møller - Mærsk87.736401.732
William Demant12.671399.889
FLSmidth12.187397.637
Coloplast10.275389.586
Coop12.278389.265
NKT8.958385.621
DLG7.065383.493
Grundfos17.803382.969
Danish Crown26.276293.538
Dansk Supermarked26.119259.811
Carlsberg42.062252.841
Bestseller16.822243.519
Pandora17.770201.913
DSV44.779184.930
ISS365.732139.039

Kilde: Data fra Bloomberg og seneste årsregnskaber fra de pågældende virksomheder

Læs også