*

Finans Jyllands-Posten Watch Medier Om Finans Persondatapolitik
0

Bekymring for 2016 i gave-regnskab fra Spar Nord

Basisindtjeningen står til at få et markant knæk med fortsat pres på renter og udlån for Spar Nord i 2016 efter et år med masser af gaver til aktionærerne.

Erhverv
Der er masser af penge til aktionærene fra Spar Nord på baggrund af 2015-regnskabet. Arkivfoto

2015 så egentlig ret godt ud for Spar Nord, der onsdag formiddag er kommet med årsregnskab. Det viser et resultat før skat på 1,1 mia. kr. mod 700 mio. kr. i 2014, og Spar Nord Bank planlægger at sende 87 pct. af bundlinjen tilbage til aktionærerne.

Der er da også masser af penge at sende ud, specielt efter salget af ejerandelen af lokalkonkurrenten Nørresundby Bank. Nedskrivningerne på udlån falder igen. Boligejernes låne-shopping har sendt gebyrindtægterne gevaldigt op.

Alligevel er alt ikke helt vel forvaret ifølge banken selv.

For det første kan banken igen se presset på nettorenteindtægterne, den traditionelle motor i bankers drift, vokse. På toplinjen er udlånet - igen - under pres, selv om Spar Nord har købt ind fra FIH Erhvervsbank på den front.

Og så er der 2016, der tegner til at blive et stille år - men denne gang uden uventede gaver som salget af Nørresundby-aktierne i 2015 eller Nets-aktierne i 2014, ligesom kunderne ikke kan forventes at kaste sig ud i refinansiering af boliglånene i helt samme omfang:

»På gebyrsiden vil det spille negativt ind, at der næppe kan forventes en refinansieringsaktivitet på niveau med 2015. Til gengæld betyder den vækst i forretningsvolumen og markedsandel på bl.a. realkreditformidling og kapitalforvaltning, som Spar Nord generelt har oplevet, at gebyrindtjeningen forventes fastholdt på et tilfredsstillende niveau,« skriver Spar Nord i regnskabet og fortsætter:

»Spar Nords overordnede forventning er, at 2016 lige som 2015 vil være præget af forsigtig fremgang i økonomien. Denne fremgang forventes i Spar Nord at materialisere sig i en beskeden men positiv udlånsvækst, som dog på grund af det lave renteniveau og den hårde konkurrence på markedet ikke vil slå igennem i form af stigende nettorenteindtægter.«

På den baggrund forventer Spar Nord en basisindtjening før nedskrivninger på ca. 1,1 mia. kr. mod hele 1,5 mia. kr. i 2015.

Mio. kr.Q4 2015Q4 201420152014
Netto renteindtægter415,8477,21727,21799,5
Netto gebyrindtægter239,2238,21030,3863,3
Basisindtægter714,2782,13330,83201,9
Nedskrivninger på udlån75,5204,8315,6493,1
Resultat før skat144,7-561073,6705
Nettoresultat117,4-21,7896,8613,6
Læs også