*

Finans Jyllands-Posten Watch Medier Om Finans Persondatapolitik
0

Den grå hverdag truer i Spar Nord

Efter to år med ekstraordinære gaver byder 2016 på mere konkurrence og pres på den vigtigste indtægtskilde for Spar Nord, der allerede har set konkurrenterne hugge udlån for et stort trecifret millionbeløb.

Erhverv
2016 kommer til at stå mere i den skærpede konkurrences tegn end de ekstraordinært gode foregående år for Spar Nord, mener topchef Lasse Nyby. Foto: Carsten Snejbjerg

Både i 2014 og i 2015 væltede der penge ind fra overraskende sider i Spar Nord og ud i aktionærernes lommer. I 2016 skal der nok også være noget til aktionærerne fra Spar Nord Bank A/S - men det bliver markant mere op ad bakke, lyder det fra adm. direktør Lasse Nyby.

Både i 2014 og 2015 har der været nogle store, ekstraordinære ting - salget af Nets-aktier og aktieposten i Nørresundby Bank. I regnskabet lyder det som om, I er lidt mere bekymrede for den grå hverdag i 2016?

»Ja - og når vi kigger på regnskabet, må vi også erkende, at første halvår ser noget bedre ud end andet. Både på grund af Nørresundby Bank, men også meget høje niveauer på lånekonverteringer og handel fra kundernes side i starten af 2015. Kigger vi ind i 2016, tror vi nok ikke på, at vi ser samme aktivitet, eller for den sags skyld at vi kan lave samme indtjening på vores egne aktier og obligationer som i 2015,« siger Lasse Nyby og fortsætter:

»Og så forventer vi, at nettorenteindtægterne falder igen i 2016, på trods af at vi tror på, at vi låner mere ud, og at vi har købt udlån til fra FIH Erhvervsbank igen. Det pres på udlånsmarginalerne, som vi så i 2015, fortsætter ind i 2016. Konkurrencesituationen er skærpet, og der er intet, der tyder på, at det løjer af. Og så gør det ekstremt lave renteniveau det svært at lave et afkast ud af den store obligationsportefølje, vi har.«

Lasse Nyby har da også en konkret oplevelse til at dokumentere konkurrencen - der er nemlig blevet barberet 700 mio. kr. af det udlån, banken købte ind fra afviklingsbanken FIH. Alligevel var opkøbet stadig en fin ide, understreger Lasse Nyby:

»Vi er jo en mere almindelig bank end FIH; så vi har forsøgt at gøre vores hoser grønne over for andre dele af de her kunders forretning, og det har deres andre bankforbindelser været meget opmærksomme på. Så der har været en større aktivitet fra vores konkurrenters side på at overtage den gamle FIH-finansiering. Det er nok gået lidt hurtigere, end vi lige havde regnet med. Men det ændrer ikke på, at der samlet set stadig er tale om en rigtig fin forretning - det er også derfor, vi har købt mere til her i starten af 2016.«

Mio. kr.Q4 2015Q4 201420152014
Netto renteindtægter415,8477,21727,21799,5
Netto gebyrindtægter239,2238,21030,3863,3
Basisindtægter714,2782,13330,83201,9
Nedskrivninger på udlån75,5204,8315,6493,1
Resultat før skat144,7-561073,6705
Nettoresultat117,4-21,7896,8613,6
Læs også
Annonce