*

Privatøkonomi
0

Boligmarkedet runder milepæl - ikke set siden finanskrisen

For første gang siden finanskrisen rundede boligsalget 10.000 huse i første kvartal.

Der kom gang i villasalget i første kvartal. Foto: Thomas Borberg

Ikke siden finanskrisen har de danske husnøgler skiftet hænder i det tempo, man så i årets første kvartal. Flere end 10.000 huse fik pillet "til salg"-skiltet ned, så nye ejere kunne flytte ind.

Det viser nye tal fra Boligsiden.dk, hvor kommunikationsdirektøren er overrasket.

»Der blev solgt 10.649 villaer og rækkehuse i årets første kvartal. Alene i forhold til samme periode sidste år er det en stigning på 12 pct., og det havde vi ikke forventet, da året gik i gang,« lyder det fra Birgit Daetz i en kommentar til de nye tal.

Hussalget steg i alle regioner og lå mere end 50 pct. over niveauet i samme periode for fem år siden. Dengang havde man sandsynligheden godt og grundigt imod sig, hvis man ønskede at sælge sit hus i Vest- eller Sydsjælland. Og selv om der fortsat ikke er decideret boligfest i disse områder, kunne de se salget stige 90 pct. i forhold til samme periode i 2012.

Samtidig har samtlige jyske landsdele og Fyn kunnet se salget stige mellem 30 og 70 pct.

»Det understreger pointen om, at der er rigtig godt gang i boligmarkedet i alle afkroge af landet,« siger Birgit Daetz.

Antallet af solgte villaer og rækkehuse i 1. kvartal:

Region201220132014201520162017
Hele landet6.9216.9257.5449.9999.50710.649
Hovedstaden1.6571.7642.0182.7912.3802.683
Midtjylland1.7711.7041.7842.3902.2562.546
Nordjylland8697597651.0691.0481.121
Sjælland1.0571.2191.3501.6471.7221.928
Syddanmark1.5671.4791.6272.1022.1012.371

Det voksende salg af villaer og rækkehuse satte ikke en stopper for købelysten, når det kom til sommerhuse. Her blev der solgt 1.610 i første kvartal - det er 33 pct. flere end i første kvartal 2016.

»Udviklingen er i den grad en god nyhed og viser med al tydelighed, at sommerhusmarkedet så småt er ved at lægge de seneste års dødvande bag sig. Fremgangen skyldes blandt andet en positiv afsmitning fra helårsboligmarkedet, hvor længere tids prisfremgang har skabt friværdier og optimisme, der giver danskerne fornyet lyst til at købe sommerhuse,« skriver Jacob Isaksen, der er boligmarkedsanalytiker, i en kommentar til tallene.

Udbuddet af sommerhuse er dog fortsat stort. Så selv om køberne er vågnet op, kan man som sælger ikke forvente nævneværdige prisstigninger. Ifølge Nykredits prognose vil sommerhuspriserne stige 2,2 pct. på landsplan i 2017 og 2 pct. i 2018.

BRANCHENYT
Læs også