*

Privatøkonomi
0

Her får du det billigste boliglån i banken

At en bank har laveste rentesats betyder ikke, at den er billigst for alle.

Der er stor forskel på rentesatserne fra bank til bank. Forskellen er næsten større i den enkelte bank. Foto: Lasse Kofod

Der er stor forskel på, hvor dyrt det er at optage et boliglån i bankerne. Og selv når man tror at have fundet den billigste bank, er det ikke sikkert, at man selv kommer til at mærke det. For bankerne rater i stigende grad kunderne, og forskellen på, hvad en god og en knap så god kunde kommer til at betale, er stor.

Således er Dronninglund Sparekasse både billigst og en af de dyreste på én gang, viser en opgørelse fra Mybanker.dk.

Sparekassen tilbyder både højeste og laveste ydelse for et 20-årigt boliglån på 300.000 kr. Laveste ydelse er 1.666 kr. Højeste ydelse er 3.545 kr.

»Rentespændene hos bankerne viser, hvor vigtigt det er, at man forhandler om sin rente. Tager man blot en rente for givet, kan man risikere at betale unødigt meget for sit lån. Derfor er det også vigtigt altid at indhente flere tilbud, da man ikke nødvendigvis får det billigste lån i den bank, der har den laveste fra-rente,« fastslår direktør i Mybanker, Morten Westergaard.

Måler man fra bank til bank, er der væsentligt større prisforskelle på huslån i banken, end der er på realkreditlån. Det kan derfor have stor betydning for det samlede regnestykke, hvilken bank man vælger at optage sit boliglån hos. 

Så stor forskel er der på boliglånet:

Lån på 300.000 kr.Mdl. ydelseDebitorrenteÅOP før skatSamlede omkostninger før skat
Løbetid: 20 år.fratilfra tilfratilfratil
Dronninglund Sparekasse166635452,512,53,11499.844550.840
Ringkjøbing Landbobank1709217835,753,36,3110.170222.813
Salling Bank17433644312,83,614,5118.428574.459
VestjyskBANK178625253,57,53,98,4128.729305.908
Sparekassen Sjælland-Fyn179329843,39,83,911130.315416.251
Sparekassen Vendsyssel183826043,57,84,28,7141.181324.928
Andelskassen18522188464,36,4144.564225.110
BankNordik185820243,84,84,35,4145.865185.702
Fynske bank186425273,87,54,48,4147.414306.399
Lollands Bank186630743,810,24,411,4147.722437.675

Kilde: Mybanker.dk

Mybanker har undersøgt markedets priser på 20-årige boliglån på 300.000 kr., som udgør 80-95 pct. af værdien for en bolig til 2 mio. kr. De fleste vælger at belåne op til 80 pct. af boligens værdi som et realkreditlån.

Fire genveje til billigere boliglån
  • Indhent altid flere konkrete tilbud fra forskellige banker og vær ikke bange for at skifte bank for at få det billigste lån.
  • Vær opmærksom på rentespænd. Nogle bankers lån varierer utroligt meget.
  • Se på de samlede omkostninger i stedet for at blive fristet af en umiddelbar lav rente. Etableringsomkostninger kan variere meget fra bank til bank.
  • Se altid efter ÅOP.

»Vores sammenligning viser, at det kan betale sig at undersøge markedet, før du vælger boliglån. Der er næsten 50.000 kr. i forskel på, om du låner til markedets billigste eller 10. billigste rente,« konstaterer Morten Westergaard.

For mens Lollands Bank tilbyder en rentesats på 3,75 og en ÅOP på 4,4 pct., og de samlede omkostninger inklusiv etablering kommer op på 147.722 kr., så kan man nøjes med at skulle betale 99.844 kr. for det samme lån hos Dronninglund Sparekasse med en rente på 2,5 pct. og en ÅOP på 3,1. Forudsætningen er dog, at man er så god en kunde, at man kan få den lavest mulige rente.

»Det gælder derfor om at sondere markedet og få bankerne til at give et konkret tilbud på huslånet, så du kan være helt sikker på, hvor du får det billigste lån,« siger Morten Westergaard.

Læs også