*

Privatøkonomi
0

Nyt boliglån er blevet populært før tid

Egentlig skulle lånet først for alvor være i brug fra 1. september, og renten på det er højere end på forgængeren. Alligevel er det nye 2,5 pct. uden afdrag blevet populært før tid.

Nykredit/Totalkredit rundede fredag 1 mia. kr. i udstedelser. Netop størrelsen på en obligationsserie er vigtig, for jo flere obligationer, der er i markedet, desto mindre bliver riskoen for indlåsning. Indlåsning kan opstå, hvis en obligationsserie bliver lille og opkøbt af en eller få investorer. Så er det mere eller mindre dem, der bestemmer kursen.

»Det er relativt hurtigt, at en af de nye obligationer runder 1 mia. kr. Det så vi ikke ved nogen af de nye obligationer ved årgangsskiftet for tre år siden,« konstaterer seniorøkonom i Nykredit, Jeppe Borre.

Så meget koster et lån på 1 mio. kr. med 10 års afdragsfrihed:

 2% 20472,5% 2050Forskel
Bruttoydelse pr. måned2.7303.080-350
Nettoydelse pr. måned1.9902.250-260
Samlet bruttoydelse1.717.0001.780.000-63.000
Samlet nettoydelse1.551.0001.589.00038.000
Hovedstol1.071.0001.039.00032.000
Kurs961,0598,95-2,90
Varighed/kursfølsomhed8,97,31,6

Kilde: Nykredit

De eksisterende boligobligationer udskiftes alle den 1. september med helt nye serier, der løber i tre år. Den øvelse foregår fast hvert tredje år. Det giver boligejerne ekstra mange valgmuligheder i overgangsperioden.

Hvis man eksempelvis vil have et 30-årigt afdragsfrit lån, har man lige nu to muligheder: Den eksisterende 2 pct.-obligation med udløb i 2047 med kurs omkring 96 og den nye 2,5 pct.-obligation med udløb i 2050 med kurs omkring 99.

Trods det større kurstab anbefaler Nykredit fortsat den eksisterende 2 pct. obligation. Men på grund af den høje kurs kan man ikke længere overse den nye 2,5 pct. obligation, mener Jeppe Borre.

»Hvis man prioriterer et så lavt kurstab som muligt, så giver det god mening at tage lånet med den nye obligation. Man skal dog være opmærksom på, at lånet som udgangspunkt er en dyrere løsning. For selv om kurstabet på 2 pct.-lånet i den gamle serie er højere, er ydelsen nemlig lavere - både til at begynde med og i hele lånets løbetid,« siger Jeppe Borre.

Fra lånets begyndelse har boligejeren 260 kr. mere om måneden før skat at gøre godt med pr. mio. Før skat er det 350 kr., og set over lånets løbetid er den samlede ydelse før skat 63.000 kr. lavere.

Samtidig er kursfølsomheden på den gamle 2 pct.-obligation lidt højere end på den nye 2,5 pct.-obligation. Det giver 2 pct.-lånet en lille fordel, hvis renten stiger. I det tilfælde står man til at kunne barbere en større bid af restgælden, og formuen i boligen er lidt bedre beskyttet.

BRANCHENYT
Læs også