*

Erhverv
MINE NYHEDER
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

Annonce
0

Pandora åbner sin første konceptbutik i Indien

Den danske smykkekoncern Pandora slår dørene op for sin første konceptbutik i Indien, skriver selskabet i en meddelelse.

Danske Pandora solgte i 2016 smykker for 20 mia. kr. Foto: Kenneth Lysbjerg Koustrup.

Den danske smykkekoncern Pandora har slået hul på et nyt togt i bestræbelserne på at erobre markedsandele verden over.

Denne gang hedder byttet Indien, og første konceptbutik er netop åbnet 19. april og ligger i "The Mall of India" i Delhi. Konceptbutikken er den første af omkring 50 konceptbutikker, som ventes åbnet inden for de næste tre år. Og selskabet har store forventninger til indernes købelyst, lyder det i en meddelelse.

»Vi er begejstrede over at kunne indlede denne rejse i samarbejde med vores partner og distributør og etablere Pandora-brandet i Indien,« siger David Allen, chef for Pandora i EMEA, i meddelelsen.

Pandora betegner åbningen af den første indiske butik som en "milepæl".

»At være til stede i et af de største smykkemarkeder i verden er en integreret del af vores strategi om at øge vores globale tilstedeværelse og bringe vores brand tættere på kunder i hele verden,« udtaler David Allen ifølge meddelelsen.

Den nye butik er ejet af Pandoras distributionspartner i Indien, Pan India. Samarbejdet blev annonceret tilbage i januar.

Pandora omsatte i 2016 for godt 20 mia. kr. mod  knap 17 mia. kr. året før. Koncernen har omkring 2100 konceptbutikker i mere end 100 lande. 
 

Årsregnskab fra Pandora A/S:

Mio. kr.20162015
Omsætning20.28116.737
Indtjening (EBIT)7.4045.814
Resultat før skat7.6505.345
Resultat6.0253.674
Egenkapital6.7946.139
Læs også