Analyse
0

Brancheanalyse: Servicebranchen 2017

Servicevirksomhederne løftede kun toplinjen en smule, men til gengæld oplevede de markant fremgang på bundlinjen. De 50 største løftede samlet set bundlinjen med 28 pct. Uden branchens to største spillere Falck og ISS lå fremgangen på knap 10 pct.

Servicesektorens 50 største virksomheder, som bl.a. omfatter rengørings- og servicevirksomhederne Compass Group Denmark og ISS, oplever fremgang både på top- og bundlinjen. Arkivfoto: Jan Dagø
Rang 2017VirksomhedRang 2014Omsætning (1.000 kr.)Årets resultat (1.000 kr.)Egenkapital (1.000 kr.)Antal ansatte
1ISS179.137.0002.220.00013.920.000498.708
2Falck 315.964.00034.0005.933.00029.176
3Euro Cater Group 8.439.400231.8001.699.5002
4DSVM 3.854.30075.800523.700682
5SOS International  2.954.62826.174254.557902
6Marius Pedersen72.744.264248.8201.737.1504.678
7Santa Fe Group  2.517.287-78.061661.6612.792
8Forenede 42.400.97232.964209.2095.875
9Dansk Retursystem  1.880.50010010.100469
10Kivi-Tex51.548.14480.841734.7192.695
11Stena Recycling  1.433.244-47.632290.555323
12Allianceplus Holding81.391.490-45.672106.1283.037
13Berendsen Textil Service61.338.894170.436459.1641.390
14G4S Security Services 1.284.60053.500201.6001.608
15H.J. Hansen Holding  1.278.101-22.83646.193327
16Compass Group Danmark  1.190.4417.536145.7341.746
17Securitas 11572.41017.09381.874817
18Coor Service Management 555.13213.41751.784760
19SSG10538.52718.14878.441508
20Nordic Camp Supply 516.754225.3741.871.83179
21Renonorden  487.194-38.17344.169626
22Scandlines Catering 468.848-1.58226.075341
23Gate Gourmet Denmark 448.792-6.202-165.085608
24Sodexo  304.2444.91638.676477
25Uniscrap 9250.147-8.86118.08467
26Servicefirmaet Renell15112.3255.49814.143255
27Jysk Linnedservice1469.9017.781141.164100
28Aviator Airport Services Denmark120-28.184-113.434391
29Kongsvang Rengøringsservice3004.66412.744349
30Recover Nordic 07.76832.693241
31Loomis Danmark 280-13.169129.925241
32Tekniclean 04026.074228
33Danren Bogdol3801.3634.082208
34Rengøringscompagniet2701.8197.669190
35Bh Hotelservice 08722.569174
36Nokas Værdihåndtering230-1.01334.646169
37Rentokil Initial1803.60946.468130
38Mortalin2101.27325.446127
39Polygon 1904.65122.187112
40Vrå Dampvaskeri2003.26338.847110
41DBR Rengøring17019.03276.806108
42Infocare  Service1306.07016.571103
43Jydsk Miljø Rengøring490-7081.364102
44Anticimex4303.61936.31599
45Belfor Danmark2409.04035.12990
46Mj Service3402.8424.01885
47Partneren3702311.34984
48A-Vask2605.52525.83554
49Stanley Security Denmark2504.48310.77653
50Partnerservice  04.0834.789 
Kilde: BIQ