Analyse
0

Brancheanalyse: Bilbranchen 2017

En analyse over de seneste offentliggjorte årsregnskaber fra de 50 største virksomheder i den bilbranche viser, at omsætningen totalt er steget med 14 pct. det seneste år.

Den samlede danske bilbranche havde vækst i det seneste regnskabsår. Foto: Jens Dresling/Polfoto.
Rang 2017VirksomhedRang 2016Omsætning (1.000 kr., 2016)Årets resultat (1.000 kr., 2016)Egenkapital (1.000 kr., 2017)Antal ansatte
1Semler Holding A/S111.982.859406.7371.694.3852.136
2Interdan Holding A/S26.075.728208.686860.809324
3B. Christiansen Holding A/S35.601.03550.936529.086578
4Ejner Hessel Holding A/S44.465.34588.403412.770823
5Mercedes-Benz Danmark A/S53.607.316352.6361.618.69842
6Autohuset Vestergaard Holding A/S73.179.45479.836404.0080
7Ford Motor Company A/S62.781.24210.468119.29049
8K.W. Bruun Import A/S102.730.986101.625229.84363
9Toyota Danmark A/S82.258.097109.921310.35665
10Via Biler Gruppen A/S121.824.66422.88593.707338
11Landsholdet Holding Aps91.811.19634.843329.476228
12Opel Danmark A/S131.780.7235.30917.03736
13Ald Automotive A/S111.665.329173.303837.261137
14Bmw Danmark A/S151.379.74212.352103.30811
15Autocentralen.com Holding ApS141.336.21111.884104.025326
16Bjarne Nielsen Herning A/S161.202.300-22.07252.663260
17Uggerhøj Holding Aps18998.07912.42490.348216
18Andersen & Martini A/S21989.6324.15189.545259
19P. Christensen A/S17987.55611.80459.451210
20Pedersen & Nielsen Automobilforretning Holding A/S20982.4045.67174.629253
21Jan Nygaard A/S19953.81315.67655.427194
22Andersen Motors A/S22786.71436.544317.50545
23Volvo Car Denmark A/S24701.3933.39456.25135
24Fca Denmark A/S23650.7639.411167.42760
25C.A. Larsen Automobiler A/S25602.68610.03663.102163
26Bukkehave Corporation A/S32484.92831.69976.89722
27Bilernes Hus A/S27430.5371.20324.534136
28Bent Pedersen A/S28405.5254.92030.886113
29Era Biler A/S31396.3275.08616.66297
30Autohuset Glostrup A/S34372.3163.80013.65182
31Louis Lund A/S33338.3118.11238.30787
32Kjaer Group A/S26312.384-905101.648321
33Allan Hansen Automobiler A/S30310.4392.36015.01331
34Sondrup Bilcenter A/S37305.7633.52720.91064
35A/S Mogens Frederiksen Automobiler35286.7053.38630.70986
36Gunner Due Biler Køge A/SNY249.4222.97026.17273
37Benny Djarlo Automobiler A/S40220.6456745.05268
38Autohave A/S41209.9626.12650.66878
39Mogens Elmer A/S39199.2416.39335.17150
40Lars Haldrup Petersen Holding A/S38179.9581.91345.02155
41V. Holm Jensen A/SNY174.2853.56424.41261
42Auto-House Køge A/S43165.0934.69847.75729
43Autohuset Ringsted A/S45160.380-1872.38936
44Bilhuset Esbjerg A/S47150.9991.6349.26042
45Bilhuset Haldrup Randers A/SNY138.2672614.91040
46Bilcentret Charlottenlund A/SNY123.4994.69037.79234
47Helle Auto Holding A/S4649.0454.14735.89944
48Finn Allan Eriksen Automobiler A/S42Ikke oplyst3.96116.37141
49Trio Biler Aps44Ikke oplyst44410.67840
50Formula Automobile A/S36Ikke oplyst 11.67647.37026

 

Kilde: BIQ