Analyse
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

0

Brancheanalyse: Rederier 2018

Danske rederier har det fortsat svært, viser Finans' opgørelse over branchens regnskabstal. Få her et overblik over, hvem der brillerer på verdenshavene, og hvem der sakker bagud.

J. Lauritzen har været et dyrt bekendtskab for Lauritzen Fonden i de senere år. Og sidste års nødhjælp til rederiet kom til at koste fonden dyrt. Foto: J. Lauritzen
Rang 2018VirksomhedRang 2017Omsætning (1.000 kr., 2017)Årets resultat (1.000 kr., 2017)Egenkapital (1.000 kr., 2017)Antal ansatte
1Maersk Line A/S1138.299.0081.032.12937.710.961
2Dfds A/S214.327.8001.618.0006.613.7007.235
3Dampskibsselskabet Norden A/S311.227.253152.4865.179.7331.062
4Ultranav Denmark Aps47.056.931-222.5801.379.789158
5Maersk Tankers A/S75.549.535


6Blue Water Holding A/S
5.200.113-76.323192.1651.575
7Torm A/S64.185.80215.3355.039296
8Scan Group A/S54.104.51054.328907.1342.859
9Msc Scandinavia Holding A/S103.855.44936.106101.17512
10J. Lauritzen A/S83.445.964-281.8791.619.732
11Unifeeder A/S113.051.185162.910487.206323
12Stena Bulk A/S92.926.97890.297403.02028
13Dhl Global Forwarding (Denmark) A/S121.687.931-14.47274.960202
14Uni-Tankers A/S131.574.680-61.119564.262595
15Clipper Group A/S141.381.739

-121.691

962.203565
16Stema Shipping A/S151.173.53541.638506.95616
17Nordic Bulk Carriers A/S241.097.35425.12838.0349
18Danske Færger A/S161.060.724124.036940.567585
19Rn Holding A/S17926.17256.951637.653453
20Color Line. Danmark A/S20871.237-44065.823146
21Esvagt A/S19866.94843.1691.756.704868
22Xo Shipping A/S
822.56529.8759.78216
23Royal Arctic Line A/S21795.609-6.573642.034744
24Atlantic Invest A/S22773.16459.672339.26917
25Molslinjen A/S23761.443120.393435.137281
26Scandlines Danmark Aps25699.663334.342894.135325
27Stena Rederi A/S28692.84471.887471.619218
28Integrity Bulk Aps
635.74922.91869.4089
29Shipping Holding A/S27629.36315.76976.594255
30Falcon Maritime Group A/S
578.87416.186144.51710
31Christiania Shipping A/S
575.547-459.407-900.005263
32Hh Ferries Helsingør Aps
499.744105.355349.907235
33Evergas A/S29484.424-75.373199.16524
34Nordic Tankers Trading A/S
452.206-49.53123.80675
35Thorco Shipping A/S
448.059-76.177-67.60815
36Terntank Rederi A/S
350.92863.973477.9139
37Swire Blue Ocean A/S
334.576-47.496127.41928
38Nl 1957 A/S
200.350-63.7716.4110
39Stena Line Denmark A/S
151.0891.502197.443161
40Erria A/S
101.335-27826175
41Svitzer A/S
95.887-199.306884.38845
42Hafnia Tankers2684.896-44.347583.80312
43Tn Cruise K/S
51.14511.71323.980
44Team Tankers Management A/S
42.920-2.97920.88236
45Borgship V Aps
39.9833.31413.023
46Viking Supply Ships A/S
39.600-40.200129.100364
47Kronborg Shipping K/S
24.843-4.92236.4390
48Smyril Line Transport A/S300-385-1.6556
49Navision Trading Aps31025.35838.791
50Alcatel Submarine Networks Denmark Aps
019.799124.970