Analyse
0

Brancheanalyse: Fødevareindustrien

Dansk fødevareindustri er fortsat domineret af de to landmandsejede sværvægtere Arla Foods og Danish Crown, som tilsammen omsætter for 139 mia. kr. En række selskaber, der forarbejder fisk, gør sig også gældende i toppen.

Arla er et af verdens største mejeriselskaber og en suveræn nummer et i dansk fødevareindustri.
Foto: Casper Dalhoff
Rang 2018VirksomhedRang 2017Omsætning (1.000 kr., 2017)Årets resultat (1.000 kr., 2017)Egenkapital (1.000 kr., 2017)Antal ansatte
1Arla Foods Amba176.965.3762.226.02517.636.96818.973
2Danish Crown262.024.0002.022.0007.611.00025.956
3Royal Greenland A/S55.612.847157.9921.535.6692.533
4Tican A/S64.986.233-33.346410.2251.632
5Polar Seafood Denmark A/S103.269.76990.582972.586610
6Nowaco A/S123.050.75940.864264.124170
7Nordic Seafood A/S133.023.16556.260310.600149
8Sirena Group A/S112.904.65012.360146.44157
9F. Uhrenholt Holding A/S172.816.977-35.60524.699483
10Insepa A/S162.673.4062.467395.8323.169
11Kangamiut Holding A/S192.319.67948.489281.14741
12Ff Skagen A/S202.301.44468.493329.203196
13Sb Pork A/S182.196.177-31.61563.187396
14Danpo A/S231.911.0514.518358.278821
15Triplenine Group A/S
1.846.167110.836593.912309
16Polen Invest A/S
1.619.93295.7121.407.4222.411
17Tomex Holding Aps281.609.66634.317106.39769
18Nordex Holding A/S271.544.6031.865185.079348
19Seafood Danmark A/S
1.530.51938.726220.867297
20Vega Sea A/S
1.433.55680883.493238
21Dava Foods Holding A/S
1.277.442-6.199191.526274
22Hkscan Denmark A/S321.273.252-99.163192.130616
23Bpi A/S391.217.4684.33071.76856
24Kurt Skare Holding Aps351.207.287-23.778105.947449
25DanHatch Holding A/S421.096.18868.123474.458322
26Thise Mejeri A.M.B.A.41997.98824.658121.683222
27Mammen Mejerierne A/S
900.5796.858140.925195
28Hilton Foods Danmark A/S
880.79021.13893.827198
29Idavang A/S
814.78045.067401.985809
30Prime Ocean A/S
788.9789.80831.575122
31Ingleby Farms & Forests Aps
717.51729.6414.611.8212.458
32Dragsbæk A/S38712.80240.283249.48294
33Stryhns A/S
694.65532.430156.363258
34Ocean Prawns Holding Aps
688.88558.665905.754122
35Scandic Pelagic A/S
599.26627.683219.603134
36Lactalis Danmark A/S
552.679-1.37476.27188
37Dch International A/S
509.96691.901544.409335
38Delika Food Group A/S
490.2607.47552.884158
39Neslein Holding Aps
457.27022.44963.366128
40Atria Danmark A/S
453.70313.014118.577153
41Dencon Foods A/S
452.0759.48279.31129
42Danæg Amba33449.12069.856110.127
43Cremo Ingredients A/S
448.1218.582135.735105
44A/S Læsø Fiskeindustri
425.2254.67467.465144
45Thomsen Food Line A/S
408.890-1.34814.68410
46Tamaco Holding A/S
02.36214.97228


Kilde: BIQ