Analyse
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

0

Brancheanalyse: Vindindustrien

Indtjeningen er presset i vindindustrien, der døjer med stigende konkurrence pga. nye støttesystemer. Det får de store producenter som Vestas og Siemens Gamesa til at skrue bissen på over for underleverandørerne.

Indtjeningen er presset i vindindustrien, der døjer med stigende konkurrence pga. nye støttesystemer. Foto: Finn Frandsen

Rang 2018

Virksomhed    
1Vestas Wind Systems A/S74.099.0896.655.74023.168.52822.504
2Siemens Gamesa Renewable Energy A/S27.473.3281.157.1521.917.2507.335
3LM Wind Power Holding A/S7.876.129353.7881.518.3577.294
4Mhi Vestas Offshore Wind A/S7.004.357-730.7041.455.2762.052
5Bladt Industries A/S3.086.34231.001462.440557
6Kk Wind Solutions Holding ApS1.735.120-63.930543.672183
7Hydra-Grene A/S. Handels- Og Ingeniørfirma. Skjern1.805.48349.861440.2661.147
8Nissens A/S1.555.331106.885373.176362
9Valmont Sm A/S664.19826.822249.023569
10Welcon A/S604.55434.41672.060322
11Hydratech Industries A/S531.003-19.24820.034436
12Global Castings Holding A/S509.94234.009593.79631
13Aluwind A/S490.63713.66391.705146
14Jupiter Bach A/S432.7745.65287.15835
15Eltronic A/S369.39710.95033.443247
16Svendborg Brakes Aps356.49930.151217.190170
17Mita-Teknik A/S
-5.929145.003238
18Scanel International A/S
-11.393534226
19Skagen Sandblæseri & Skibs-Service Aps
9.73217.074222
20Polytech A/S
47.129119.436222
21Titan Wind Energy (Europe) A/S
16.44180.640189
22Niebuhr Gears A/S
16.55598.128178
23Jsb Group A/S
22.913101.074138
24Nordmark Maskinfabrik A/S
10.96152.04277
25Gram Og Juhl A/S
18.52840.43921
26Ah Industries Holding A/S
-116.88611018
Kilde: BIQ