Analyse
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

0

Brancheanalyse: Modebranchen 2018

Både salget og indtjeningen vokser hos store dele af de danske modevirksomheder. Den danske branche omfatter selskaber inden for både sko, tøj og smykker. Den er kendetegnet ved få meget store selskaber og derefter en lang række mindre virksomheder.

Rang 2018VirksomhedRang 2017Omsætning (1.000 kr., 2017)Årets resultat (1.000 kr., 2017)Egenkapital (1.000 kr., 2017)Antal ansatte
1Pandora A/S222.781.0005.768.0006.514.00020.904
2Bestseller A/S122.305.3701.658.2496.804.62715.582
3Ecco Sko A/S39.499.3941.029.4885.144.45521.112
4H & M Hennes & Mauritz A/S43.013.71765.548650.3211.822
5DK Company A/S52.959.694181.595444.2151.496
6IC Group A/S62.749.00092.000723.0001.187
7Hummel Holding A/S81.305.94356.364294.139638
8Vila A/S71.159.024112.999324.498420
9Pwt Holding A/S111.111.23213.457507.831554
10Georg Jensen A/S91.088.600-35.400415.4001.287
11P & P Holdings A/S12893.03244.02481.968493
12Mascot International A/S13870.235118.056581.5042.178
13Scan-Hide A.M.B.A14689.99520.87652.394126
14Pam Holding A/Sny597.444104.423658.429201
15Shoe-D-Vision Amba15591.4178.27099.05942
16Axel Kaufmann Apsny515.89815.660163.082276
17Sushi Newco A/S16494.73361.730103.96865
18Ball Aps18484.430-2.97272.812398
19Pro Design Investment A/Sny427.6426.072179.613194
20BTX Group A/S17417.7921.12732.057171
21Rexholm A/S20416.97656.449319.13881
22Masai Clothing Company Aps22376.48878.838140.58877
23Change Of Scandinavia Holding A/S19360.60122.33486.852416
24Godske Group A/S23343.52637.796123.614271
25Hugo Boss Nordic Aps21341.3672.40537.759111
26JBS Textile Group A/S28340.45312.437131.571304
27PVN Holding A/Sny339.25341.936173.017868
28Bering Time Aps25333.1355.16735.88810
29Nielsen's A/S24285.2189.34094.997244
30Kopenhagen Fur International A/S30204.1744.07671.9803
31Noa Noa Aps27200.251-48.657-52.612122
32Birger Christensen A/S3198.10620730.07240
33Thygesen Textile Group A/S2983.16912.279173.310311
34Wunderwear A/S3271.2184.29814.07850
35Diesel Denmark Aps3349.0602.6463.11444
36Zara Danmark A/S34ikke oplyst23.684131.660165
37Message A/S35ikke oplyst10.07142.445144
38Ole Lynggaard A/S36ikke oplyst3.28776.247134
39Ny-Form, Kolding A/S39ikke oplyst8.61952.197116
40Triumph International Textil A/S38ikke oplyst-1.96020.421101
41Add Mikkelsen A/S40ikke oplyst-10.720-14.47790
42Ilja Holding Aps41ikke oplyst1.03350.12187
43Molo A/S45ikke oplyst14.56968.84784
44Pompdelux Aps43ikke oplyst16.72829.36181
45Kompagniet Af 1991 A/S44ikke oplyst15.76040.37079
46Esprit De Corp. Danmark A/S42ikke oplyst6.43259.44377
47Kentaur A/S46ikke oplyst19.06649.18556
48Kansas A/S47ikke oplyst7.485302.20649
49Trollbeads A/S48ikke oplyst-4.62628.15949
50House Of Amber Aps49ikke oplyst-67942.99533
Kilde: BIQ