Analyse
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

0

Brancheanalyse: Detailhandel med specialvarer 2018

Listen over de største selskaber inden for detailhandel med specialvarer præges af kæder og stormagasiner, som alle forsøger at sikre vækst i et presset marked - præget af især voksende onlinehandel.

Rang 2018VirksomhedOmsætning (1.000 kr., 2017)Årets resultat (1.000 kr., 2017)Egenkapital (1.000 kr., 2017)Antal ansatte
1Elgiganten A/S6.147.32299.542283.0921.283
2Harald Nyborg A/S5.163.123117.5181.650.4462.039
3Zebra A/S5.032.3004.100-220.8005.582
4Matas A/S3.419.100280.3002.620.9002.164
5Whiteaway Group A/S2.186.4543.05395.756206
6Synoptik A/S2.171.551198.1291.014.9731.529
7Power A/S1.998.647-138.334-448.752428
8Aktieselskabet Th. Wessel & Vett. - Magasin Du Nord1.791.000135.000343.0001.080
9Imerco A/S1.300.207-7.277823.414839
10Sport Nordic Holding Aps1.146.008-17.535396.870632
113c Retail A/S1.138.733439.4962.545.480404
12Gebr. Heinemann Retail Aps1.041.2923.770125.757308
13Sport24 A/S1.009.379131163.027506
14F. Salling A/S959.00056.000337.000681
15Proshop Aps952.6309.96541.02571
16Humac A/S724.9133.11313.983151
17Søstrene Grenes Holding Aps613.74832.264171.646282
18A/S El-Salg590.5502.82263.13729
19Profil Optik Butikker A/S587.595-83.71785.859527
20Illums Bolighus Holding A/S586.65847.362142.890285
21Louis Nielsen A/S555.794348303.515136
22Normal A/S483.1487.073102.453436
23Babysam A/S476.92832.592140.088244
24Obi Sport A/S429.5683.01680.502278
25Bahne Sørensen A/S427.3769.93274.821317
26Svendsen Sport A/S405.89229.488101.891158
27Arnold Busck A/S346.17217.21044.256224
28F.A. Thiele A/S297.26715.12954.746250
29Bang & Olufsen Danmark A/S245.1853.30134.32420
30Gamestop Denmark Aps186.4401.62567.93377

 

Kilde: BIQ