Analyse
0

Brancheanalyse: Servicebranchen 2018

Indtjeningen hos servicebranchens største virksomheder går samlet set tilbage tynget af Falcks milliardunderskud, men mange virksomheder har formået at booste bundlinjen.

I modsætning til langt de fleste servicevirksomheder kom Falck ud af 2017 med et underskud. I alt 11 ud af de 50 største servicevirksomheder har underskud. Foto: Thomas Borberg
Rang 2018VirksomhedRang 2017Omsætning (1.000 kr.)Årsresultat (1.000 kr.)Egenkapital (1.000 kr.)Ansatte
1Iss179.912.0002.007.00013.814.000491.126
2Falck215.227.000-3.567.0003.130.00028.007
3Euro Cater Group38.783.500248.4001.738.9002.191
4Zerochaos (Nordic)45.691.49058.09175.642101
5DSVM53.854.30075.800523.700682
6SOS International62.953.21422.062256.288917
7Marius Pedersen (Mpwm 2014 )72.951.001278.0322.005.1984.708
8Forenede92.441.56749.628247.8195.893
9Santa Fe Group82.231.98132.013621.6492.498
10Dansk Retursystem101.932.600-30010.100454
11Stena Recycling111.758.25336.472327.027350
12H.J. Hansen Holding151.624.27912.36558.668271
13Berendsen Textil Service131.396.569153.565438.7281.304
14G4S Security Services141.298.20039.300187.400544
15Allianceplus Holding121.197.939-217.78955.7492.873
16Compass Group Danmark161.063.00517.902156.9351.608
17G.S.V. Materieludlejning17843.84148.829261.148392
18Fazer Food Services18708.59834.167180.365887
19Coor Service Management22618.83517.69969.484824
20SSG Partners24617.7646.68845.197687
21Reconor (MH Gruppen Topco)21570.301-98.970-40.566326
22Securitas19568.36717.77985.653811
23Aleris Hamlet Hospitaler23552.4177.712215.601383
24Meldgaard Holding20548.53212.318129.977470
25Blackwood Seven30538.862-121.98019.202183
26Nordic Camp Supply28532.152254.1561.950.61963
27Billetten26522.2891.5839.39017
28Renonorden25507.079-49.337-5.169660
29Gate Gourmet Denmark29491.62725.02650.407651
30Scandlines Catering27463.150-25.12499.545335
31Meyers Contract Catering31454.17626.63972.616529
32Uniscrap33326.40037019.79339
33Sodexo32323.9473.32837.104489
34Servicefirmaet Renell34141.8596.50718.650335
35Jysk Linnedservice3570.47011.035150.69895
36Aviator Airport Services Denmark36
-18.45818.108413
37Kongsvang Rengøringsservice37
3.69412.438412
38Loomis Danmark38
7.068136.992361
39Danren Bogdol39
6323.352251
40Recover Nordic40
4.81237.505215
41Tekniclean41
2.7698.843214
42Rengøringscompagniet42
1.6277.496172
43Nokas Værdihåndtering43
-24.9919.655161
44Rentokil Initial44
-55.09711.372136
45Partneren45
1.7603.421124
46Mortalin46
3.60829.054123
47Jydsk Miljø Rengøring47
1911.555119
48Vrå Dampvaskeri48
3.34542.192113
49Anticimex49
-71535.599101
50DBR Rengøring50
19.62181.42798
Kilde: BIQ