Analyse

Brancheanalyse: Møbler og boligudstyr 2019

2018 var et år med lavere vækst i møbeleksporten, og hjemmemarkedets udvikling var kun på det jævne. Branchen melder dog om bedre tider i 2019. Flere virksomheder er bedre til at øge indtjeningen.

Møbelbranchen består af en række forskellige virksomheder - lige fra produktion af køkkener til designmøbler og detailhandel. Arkivfoto: Casper Dalhoff.
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (1.000 kr., 2018)Årets resultat (1.000 kr., 2018)Egenkapital (1.000 kr., 2018)Antal ansatte














1Jysk Holding A/S118.222.8652.112.04613.322.88410.841














2Ikea A/S24.296.681216.9221.069.4811.749














3Nobia Denmark A/S32.559.717235.839517.1331.305














4Actona Company A/S71.733.10944.419157.716280














5Iddesign A/S41.687.628-51.060146.960710














6Dan-Foam Aps51.454.684412.741564.471283














7Kvadrat Holding A/S81.407.75286.207403.188693














8Kvik A/S61.361.360125.907230.145217














9Egetæpper A/S111.157.37044.037511.297731














10Boconcept A/S101.087.33398.664278.492298














11Holmris B8 A/S171.076.920-7.48393.094288














12Hay A/SNY1.048.910103.428106.821157














13Georg Jensen A/S91.040.600-148.600257.0001.230














14Scancom International A/S14911.30012.495160.0873.598














15Fiskars Denmark A/S13889.500215.500273.500182














16Bolia A/S15874.72323.029116.438312














17Louis Poulsen Holding A/S16801.00078.000354.000429














18Tvilum A/S 2018NY756.80959.19767.216523














19Tmk A/S18736.823107.889129.715354














20Carl Hansen & Søn Holding A/S27628.2445.423102.3821.661














21Fritz Hansen A/S19619.27177.718322.282246














22Weber-Stephen Nordic Aps21617.38333.003331.17397














23Hjort Knudsen A/S20611.52314.348169.1802.399














24Gabriel Holding A/S24598.70945.179251.332517














25Muuto A/SNY569.67177.902248.845139














26Expedit A/S25552.2524.538111.839399














27Hilding Anders Danmark A/S22496.96535.155447.982174














28Rosendahl Design Group A/S23487.69335.787221.097102














29Vordingborg Køkkenet A/S28407.72630.62754.823179














30Kvist Industries A/SNY404.5999.13440.731131














31Flexa4dreams Holding A/S29378.655-7.9898.483371














32Riis Retail A/S30371.91317.81885.574149














33Illums Bolighus A/S31312.12045.697137.963169














34Dansani A/S32292.54116.27791.013206














35Jke Design A/S36252.325-13.83338.77799














36A/S Daells Bolighus34214.488-21.98725.728116














37Flokk A/S35164.53415.71221.72119














38Kinnarps A/S37Ikke oplyst4.08168.50259














39Fredericia Furniture A/S38Ikke oplyst4.43537.44856














40Gubi A/SNYIkke oplyst104.13027.22850














41Rds Montana Gruppen Invest Aps33Ikke oplyst9.85773.046167














Kilde: BIQ