Analyse
0

Brancheanalyse: Dagligvarer 2019

Danske dagligvareselskaber kæmper med et fladt marked, hård konkurrence og nye madvaner hos forbrugerne. Det præger regnskaberne. Blandt de store kører både Dagrofa og Aldi med millionunderskud.

Coop Danmark med ca. 1.100 dagligvarebutikker melder aktuelt også om høj vækst i onlinesalget. Arkivfoto.
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (1.000 kr.)Årets resultat (1.000 kr.)Egenkapital (1.000.kr.)Antal ansatte
1Salling Group A/S159.410.0001.367.0003.981.00027.497
2Coop Danmark A/S237.413.000539.0002.493.00010.658
3Rema 1000 Danmark A/S318.700.394377.2472.037.721801
4Dagrofa A/S417.447.418-608.7491.453.1183.412
5Fleggaard Holding A/S57.065.945386.1971.419.9851.181
6Aldi Danmark Aps63.670.422-380.9481.524.2871.777
7Hørkram Holding A/S73.222.23566.297739.595881
8Kni A/S82.428.17769.5451.215.600759
9Pisiffik A/S91.174.30031.981462.321766
10Løvbjerg Supermarked A/S101.041.9236.703128.205390
11Kort & Godt A/S11892.94125.92257.451579
12Kalaallit Nunaanni Brugseni12775.9926.309230.576473
13Aarstiderne A/S14684.98814.72757.058269
14Conaxess Trade Denmark A/S13628.114-7.564112.106153
15Jaco Supermarkeder A/S15266.317-4.50921.402122
16Nemlig.Com A/S16Ikke oplyst-58.73887.233156
17Reitan Convenience Denmark A/S17Ikke oplyst48.560134.11059
18Abc Lavpris Videbæk Aps18Ikke oplyst3.9374.13753
Kilde: BIQ