Analyse

Brancheanalyse: Fødevareindustrien 2019

Fødevareindustrien i Danmark er fortsat domineret af de landmandsejede sværvægtere Arla Foods og Danish Crown. Den totale omsætning i top 50 står bomstille på 234 mia. kr., mens indtjeningen ligger stabilt på knap 6,5 mia. kr.

Arla er suverænt den største virksomhed i dansk fødevareindustri. Med en omsætning på 78 mia. kr. tegner mejerikoncernen sig for 33 pct. af den totale omsætning i branchens Top 50.
Foto: Joachim Adrian
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (1.000 kr., 2018)Årets resultat (1.000 kr., 2019)Egenkapital (1.000 kr., 2018)Antal ansatte
1Arla Foods Amba177.846.600.4632.247.657.24118.810.128.20819.190
2Leverandørselskabet Danish Crown Amba260.892.000.0001.361.000.0007.540.000.00027.921
3Euro Cater Holding A/S39.178.400.000275.500.0001.685.300.0002.262
4Tican Fresh Meat A/S4' 6.606.493.00089.483.000549.906.0001.974
5Royal Greenland A/S55.169.000.000152.597.0001.487.000.0002.228
6Dupont Nutrition Biosciences Aps63.467.000.000799.000.0004.054.000.0001.047
7Kangamiut Holding A/S153.415.111.00051.603.000333.802.00030
8Polar Seafood Denmark A/S73.229.832.000116.615.0001.063.610.000593
9Hørkram Holding A/S113.222.235.91866.297.488739.595.144881
10Nordic Seafood A/S103.157.749.00068.297.000359.763.000162
11Insepa A/S143.007.862.000-23.459.000550.818.0003.004
12Nowaco A/S92.855.701.00019.836.000267.702.000172
13Sirena Group A/S122.850.525.000-2.424.000147.925.00059
14Nordic Sugar A/S82.647.000.000269.000.0002.327.000.000482
15F. Uhrenholt Holding A/S132.321.233.000-46.573.0008.281.000441
16Ff Skagen A/S162.162.484.0006.672.000456.199.000195
17Danpo A/S191.973.918.0007.867.000366.440.000883
18Co-Ro Holding A/S171.914.241.00099.639.0002.119.395.0001.280
19Nordex Holding A/S241.789.996.00024.864.000196.640.000364
20Toms Gruppen A/S201.764.492.00044.528.000787.463.0001.031
21Aak Denmark A/S231.755.519.000135.617.000943.501.000212
22Cp Kelco Aps211.682.047.000114.553.0002.545.777.000381
23Kmc, Kartoffelmelcentralen, Amba261.621.569.000135.592.000380.725.000193
24Triplenine Group A/S181.602.953.00024.436.000564.038.000307
25Vega Sea A/S281.492.285.00017.699.00069.862.000247
26Polen Invest A/S221.473.404.00016.934.0001.349.309.0002.363
27Cargill Nordic A/S301.450.102.57413.956.749360.932.71316
28Unilever Danmark A/S291.417.549.0002.999.000250.995.000222
29Seafood Danmark A/S251.349.487.00037.768.000258.444.000361
30Kurt Skare Holding Aps351.347.211.000-11.356.00093.492.000483
31Bpi A/S361.331.670.824-6.666.01871.721.46156
32Dava Foods Holding A/S311.323.617.0003.874.000194.084.000293
33Hkscan Denmark A/S331.287.559.000-84.115.000108.015.000601
34Hornsyld Købmandsgaard A/S341.238.899.12813.845.905109.507.090111
35Good Food Group A/S271.199.472.0009.006.000451.184.000648
36Palsgaard A/S401.098.156.00072.134.0001.039.957.000252
37Danhatch Holding A/S381.094.351.00040.853.000511.783.000336
38Kelsen Group A/S391.015.363.00085.950.000511.342.000299
39Thise Mejeri A.M.B.A.43965.096.00029.013.000139.133.000227
40Kohberg Bakery Group A/S41948.981.763-26.356.39288.183.650537
41Lantmännen Unibake Denmark A/S39944.842.0004.575.00087.504.000440
42Orkla Foods Danmark A/S32943.317.00013.048.000161.251.000259
43Stryhns A/S49924.504.00035.392.000175.007.000361
44Dan Cake A/S45920.083.00062.828.000442.123.000562
45Lantmännen Schulstad A/S42919.976.000-14.329.000455.223.000614
46Hilton Foods Danmark A/S44866.380.12520.304.84394.131.842195
47Mammen Mejerierne A/S47849.348.98512.277.967153.203.027205
48Dragsbæk A/S48783.964.00037.326.000254.594.000127
49Scandic Pelagic A/S50778.405.39727.016.741201.369.428207
50Idavang A/S46743.130.7419.057.834376.351.910809

 

Kilde: BIQ