Analyse
0

Brancheanalyse: Medicoindustrien 2019

Medicoindustrien har guldrandede tider. Det skyldes ikke mindst de store danske koncerner som Coloplast, Demant og GN Hearing, men også Ambus kraftige vækst de seneste år bidrager til det samlede indtryk af en branche i absolut topform.

Der er masser af penge at tjene på at sælge medicinsk udstyr, hvis innovationen er i orden. Det er den hos mange af de danske virksomheder, der er blevet utrolig succesfulde. Foto: Aarhus Universitetshospital i Skejby.
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (2018)Årets resultat (2018)Egenkapital (2018)Antal ansatte
1Coloplast A/S116.449.000.0003.845.000.0006.418.000.00011.155
2Demant A/S213.937.000.0001.830.000.0007.059.000.00014.250
3Nomeco A/S36.418.383.00068.803.000669.253.000599
4T&W Medical A/S44.466.402.000383.039.000932.039.0004.217
5Abena Holding A/S54.084.415.00062.615.0001.206.614.0001.783
6Radiometer Medical Aps63.792.825.000555.909.00013.711.504.0001.068
7GN Hearing A/S83.586.654.000838.515.0004.665.693.000545
8Tjellesen Max Jenne A/S73.262.225.00022.007.000649.492.000209
9Ambu A/S92.606.000.000337.000.0001.882.000.0002.795
103shape Holding A/S121.653.533.000210.860.000773.372.0001.450
11Unomedical A/S111.598.330.000562.395.0001.558.456.000307
12Dako Denmark A/S101.510.286.00053.304.0001.272.418.0002
13Sonion A/S131.460.215.21718.710.678392.363.57121
14William Cook Europe Aps141.278.056.000108.723.000795.726.000819
15Dansac A/S161.093.501.000149.047.000258.597.000249
16Alcon Nordic A/S17991.593.00036.048.00053.308.000154
17Agilent Technologies Denmark Aps18969.037.00010.538.00080.461.000683
18Mediq Danmark A/S19729.416.00016.703.000110.548.000168
19West Pharmaceutical Services Danmark A/S23579.734.000371.198.000404.037.000227
20Jørgen Kruuse A/S22537.223.00012.841.000184.495.000162
21Sp Moulding A/S24530.941.00019.229.000155.731.000299
22Ferrosan Medical Devices A/S25507.130.000149.904.000125.123.000198
23Nunc A/S21498.685.00088.153.000579.554.000374
24V. Guldmann A/S27485.736.00019.561.000108.327.000392
25Siemens Healthcare A/S20459.853.00016.466.00054.226.000142
26Bk Medical Aps32406.187.00085.939.000271.614.000123
27Roche Diagnostics A/S28399.433.0009.960.00047.133.00089
28Pressalit Holding A/S29367.410.00017.682.000145.895.000294
29Ge Healthcare Danmark A/S31362.643.0005.029.00050.175.00056
30Varian Medical Systems Scandinavia A/S38354.293.07516.021.17053.699.22748
31Plandent A/S30350.668.00022.862.000171.544.000128
32Sahva A/S43294.103.00014.665.00042.007.000289
33Vernal A/S35211.401.0003.142.0006.826.000585
34Becton Dickinson Denmark A/S33210.391.6258.156.788113.127.25333
35Phillips-Medisize A/S39209.869.00015.389.00041.475.00097
36Sonova Retail Denmark Aps36163.998.000-19.161.0003.268.000143
37Lina Medical Aps41134.767.30819.366.31519.416.64516
38Abbott Laboratories A/S40128.992.247-2.128.129150.849.66429
39Baxter A/S4270.673.1934.738.05820.804.290
40Ellab A/S44
7.446.80560.723.955171
41R82 A/S45
53.367.472106.463.397152
42Fresenius Medical Care Danmark A/S46
53.166.000158.817.000141
43Vingmed | Vicare A/S34
-17.265.00020.551.00089
44Kebomed A/S37
-47.390.000498.168.000102
45Olympus Danmark A/S47
15.192.00050.674.00069
46Codan Medical Aps

5.235.00049.712.00053
47Smith & Nephew A/S49
14.071.08136.072.16934
48Invacare A/S48
4.705.00037.520.00031
49Qiagen Aarhus A/S50
11.571.38512.632.77628
50Labflex A/S

10.271.00033.709.00024