Analyse
0

Brancheanalyse: Modebranchen 2019

Den samlede indtjening i den danske modebranches 50 største selskaber inden for sko, tøj og smykker er faldet. Branchen kendetegnes ved få meget store selskaber og en lang række mindre virksomheder.

Dansk tøjbranche eksporterede i 2018 for 31 mia. kr. Foto: Stine Bidstrup.
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (2018)Årets resultat (2018)Egenkapital (2018)Antal ansatte
1Bestseller A/S222.986.986.0001.956.100.0007.005.467.0002.552
2Pandora A/S122.806.000.0005.045.000.0006.419.000.00024.030
3Ecco Sko A/S39.777.577.8221.111.522.5105.482.304.83421.271
4Dk Company A/S53.056.871.000191.190.000525.010.0001.550
5H & M Hennes & Mauritz A/S43.000.932.30047.834.100398.154.8001.864
6Ic Group A/S61.535.000.0001.606.000.0002.294.000.000808
7Hummel Holding A/S71.256.236.58258.128.031354.802.138624
8Vila A/S81.252.864.000177.755.000440.873.000406
9Georg Jensen A/S101.088.600.000-35.400.000415.400.0001.287
10Mascot International A/S12976.530.000149.367.000702.644.0002.618
11P & P Holdings A/S11829.840.00963.148.11396.253.294457
12Pwt Holding A/S9827.881.000-17.505.000490.537.000551
13Scan-Hide A.M.B.A13683.061.39414.617.40859.026.652130
14Pam Holding A/S14610.044.00097.874.000706.703.000212
15Ball Aps18590.712.00023.764.00094.804.000471
16Shoe-D-Vision Amba15586.268.8997.239.188100.134.96042
17Axel Kaufmann Aps16510.428.37513.107.889168.466.769287
18Sushi Newco A/S17494.710.22952.742.551108.934.03077
19Pvn Holding A/S27433.097.96061.827.049232.783.955919
20Change Of Scandinavia Holding A/S23421.743.0007.973.00092.385.000559
21Masai Clothing Company Aps22419.148.00077.402.000196.239.00083
22Pro Design Investment A/S19417.264.000357.000180.799.000196
23Rexholm A/S21412.864.52659.104.344301.871.36384
24Hugo Boss Nordic Aps25412.618.17711.083.84048.843.006116
25Btx Group A/S20387.201.000-7.978.00035.013.000174
26Godske Group A/S24358.352.00025.085.000118.583.000347
27Jbs Textile Group A/S26317.316.21512.472.816139.885.536275
28Nielsen’s A/S29270.596.5522.914.21993.424.610237
29Bering Time Aps28268.837.0006.689.00042.568.0006
30Noa Noa A/S31200.251.000-48.657.000-52.612.000122
31Kopenhagen Fur International A/S30165.596.000-9.804.00062.176.0002
32Thygesen Textile Group A/S33141.715.00030.716.000232.484.000378
33Birger Christensen A/S3292.161.330139.87729.636.96436
34Wunderwear A/S3470.938.4921.985.77011.863.75252
35Diesel Denmark Aps3538.884.358-271.558876.61718
36Zara Danmark A/S36Ikke oplyst12.626.403144.285.953176
37Message A/S37Ikke oplyst8.074.00046.109.000162
38Ole Lynggaard A/S38Ikke oplyst3.624.00082.009.000133
39Ny-Form, Kolding A/S39Ikke oplyst5.399.33354.694.295120
40Triumph International Textil A/S40Ikke oplyst3.429.82723.851.056104
41Ilja Holding Aps42Ikke oplyst-9.176.88042.600.53093
42Pompdelux Aps44Ikke oplyst5.705.86923.530.19585
43Molo A/S43Ikke oplyst5.181.25972.678.73681
44Ganni A/SnyIkke oplyst 66.140.214 97.150.12279
45Add Mikkelsen A/S41Ikke oplyst43.759.00029.014.00078
46Kompagniet Af 1991 A/S45Ikke oplyst8.540.78040.288.63574
47Esprit De Corp. Danmark A/S46Ikke oplyst3.965.00060.871.00073
48Kentaur A/S47Ikke oplyst30.502.48177.314.95759
49Kansas A/S48Ikke oplyst4.792.000306.950.00054
50Trollbeads A/S49Ikke oplyst-984.24430.294.52648
Kilde: BIQ