Analyse
0

Brancheanalyse: It-branchen 2019

De gamle kæmper i it-branchen i Danmark bliver udfordret af nye, fremadstormende spillere. Men der er endnu ikke meget udskiftning i toppen.

PR-foto: KMD



Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (2018)Årets resultat (2018)Egenkapital (2018)Antal ansatte
1Atea16.177.777.000-85.752.000795.819.0001.509
2KMD35.192.300.000177.700.000942.600.0002.583
3IBM44.638.226.000128.238.000854.778.0001.637
4NNIT53.007.154.000235.606.0001.084.930.0003.129
5Simcorp62.857.183.055574.765.5331.262.414.2371.554
6Accenture91.951.077.000157.135.000439.981.000622
7JN Data71.938.851.000-9.506.000328.815.000661
8Columbus181.875.252.00096.674.000639.720.0001.845
9BEC111.731.240.000868.0002.802.406.000849
10Terma101.725.413.000-66.395.000579.121.0001.495
11Bankdata151.633.985.00031.556.000530.903.000756
12SAP131.595.603.000131.478.000370.419.000220
13Netcompany171.577.161.000426.480.000671.432.0001.095
14SDC141.417.858.0005.581.000655.117.000568
15Sitecore161.328.780.750-453.857.2504.545.279.750907
16EG81.220.600.000-140.800.000113.100.0001.391
17Systematic20964.918.80697.157.005341.339.645805
18Prodata Consult23956.698.00037.544.00064.123.000130
19Milestone Systems24934.445.000170.998.000586.553.000658
207N26929.749.00025.624.00050.062.000298
21Fujitsu21880.815.000-15.948.000127.235.000232
22If IT Services25847.585.0007.688.00046.824.00073
23DXC Technology 22720.400.000-522.600.000230.000.000
24Conscia27718.566.00058.719.000128.358.000114
25CGI Danmark29694.997.00022.076.000144.226.000463
26Stibo Systems31607.595.00031.139.000274.938.000439
27Microsoft Development Center Copenhagen37525.437.00044.382.0009.081.312.000310
28Adform40506.887.791-97.149.573-9.924.042843
29Visma Bluegarden35497.216.00090.185.000245.859.000292
30Itelligence
492.250.00021.757.000163.943.000321
31SAS Institute34479.790.573311.705.376830.361.400249
32Itadel
433.597.000-12.318.00094.885.000285
33HCL Technologies46405.061.82514.963.14637.367.647108
34Siteimprove
400.141.214-76.798.532-111.481.740526
35Atos42333.545.351-8.966.21765.492.741107
36Hitachi Vantara39323.434.0004.596.00039.775.00063
37DXC Technology Scandihealth38319.106.000-46.737.000164.128.000208
38Capgemini Danmark44318.265.000-2.586.00050.360.000292
39Visma E-Conomic48311.978.000126.579.000128.439.000198
40Oracle44292.224.0004.420.00017.522.000212
41Nets DanID
287.500.00028.100.000137.400.000
42Silkeborg Data49274.411.00034.504.000170.074.000140
43Edlund
247.469.0007.157.00047.226.000227
44Google Denmark
247.038.55114.010.81091.949.26395
45Globeteam
240.029.00016.675.0009.845.00010
46Visma Consulting
235.725.59921.349.71843.229.094128
47Lyngsoe Systems
232.519.00013.524.00049.187.000146
48Zenit Consult
230.646.7386.879.2329.031.22662
49Proactive
228.351.3172.148.1429.191.338210
50Avanade Denmark
212.339.00022.186.00078.845.00062

Kilde: BIQ