Analyse

Brancheanalyse: Detailhandel med specialvarer 2019

Omsætningen for de 30 største virksomheder samlet i detailhandlens specialvarer steg med 6 pct. i fjor. De selskaber dækker især over kæder som arbejder på at vokse i et marked præget af øget digital handel.

Elgiganten er det største af selskaber inden for detailhandel med specialvarer.
Arkivfoto: Rune Aarestrup Pedersen
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (2018)Årsresultat (2018)Egenkapital (2018)Antal ansatte
1Elgiganten A/S16.147.322.00099.542.000283.092.0001.283
2Zebra A/S35.583.300.000-541.400.00021.300.0006.018
3Harald Nyborg A/S25.528.409.000112.829.0001.752.003.0002.022
4Matas A/S43.541.300.000263.100.0002.669.900.0002.149
5Synoptik A/S62.193.445.000206.722.0001.129.847.0001.554
6Whiteaway Group A/S52.120.249.000-42.061.00051.668.000238
7Power A/S72.071.219.000-7.606.000161.798.000400
8Aktieselskabet Th. Wessel & Vett. Magasin Du Nord81.787.000.000122.000.000465.000.0001.144
9Imerco A/S91.391.644.000-84.078.0001.049.575.000903
10Normal A/S221.256.774.00023.354.000142.416.000488
11Proshop Aps151.124.841.00019.627.00049.585.00093
12Sport Nordic Holding Aps101.094.291.0002.334.000434.394.000596
13Gebr. Heinemann Retail Aps121.031.177.00014.967.000140.724.000317
143c Retail A/S111.022.838.000191.690.0002.468.765.000358
15Sport24 A/S131.014.653.000231.000163.421.000503
16Louis Nielsen A/S211.006.798.00063.772.000360.221.000833
17Søstrene Grenes Holding Aps17893.652.91477.539.774248.887.641502
18Humac A/S16729.443.000-1.515.00012.468.000152
19Synsam Group Denmark A/S19672.129.000-31.760.00054.099.000506
20Illums Bolighus Holding A/S20563.268.00043.905.000110.122.000320
21A/S El-Salg18549.609.000-4.831.00056.951.00031
22Babysam A/S23499.506.00011.735.000151.823.000252
23Obi Sport A/S24446.096.000-9.833.00069.569.000293
24Bahne Sørensen A/S25417.292.4831.966.13977.058.317290
25Svendsen Sport A/S26416.071.00032.606.00084.552.000166
26Neye A/Sny334.151.0007.398.00022.812.000179
27Arnold Busck A/S27329.244.405-2.133.01542.123.331228
28F.A. Thiele A/S28304.252.00018.711.00058.457.000263
29Bang & Olufsen Danmark A/S29265.720.0004.352.00013.676.00018
30Gamestop Denmark Aps30173.128.7554.088.55572.021.81875
Kilde: BIQ