Analyse

Brancheanalyse: Oliebranchen 2019

Efter årevis med dybe underskud og nedskrivninger som følge af en faldende oliepris flyder de fleste olierelaterede selskaber nu igen ovenpå, selvom mange fortsat kæmper med at få overskuddene større. Omsætningen røg til gengæld i vejret over næsten hele linjen.

Selvom minusserne efterhånden er få i den danske olieindustri,  kæmper selskaberne fortsat med at få overskuddene til at vokse. Foto: Magnus Holm Foto: Magnus Holm/Polfoto
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (2018)Årets resultat (2018)Egenkapital (2018)Antal ansatte
1A/S United Shipping & Trading Company171.615.898.000235.809.0002.607.585.0001.761
2Equinor Refining Denmark A/S323.007.458.000836.595.0003.906.159.000339
3Monjasa Holding A/S513.516.209.19331.671.245785.770.246456
4A/S Dansk Shell413.082.700.000-11.200.0001.152.700.000261
5OK A.M.B.A.79.716.222.000405.235.0002.882.478.0001.912
6Circle K Danmark A/S69.341.568.00095.488.2102.186.731.2102.137
7Noreco Olie- Og Gasudvinding Danmark B.V. (tidligere Shell)88.630.446.9141.878.591.1873.375.993.05730
8Total E&P Danmark A/S26.530.346.0721.613.062.54512.712.041.1531.473
9Q8 Danmark A/S94.984.910.0007.693.0001.604.584.000722
10YX Danmark A/S113.956.760.000100.288.000479.638.00054
11Uno-X Danmark A/S103.804.154.0005.148.000138.383.00014
12Malik Supply A/S122.878.986.2683.652.20147.476.26265
13DCC Energi Danmark A/S142.318.105.00074.484.000386.493.0000
14Semco Maritime A/S162.041.370.00023.955.000131.550.0001.289
15Maersk Drilling A/S131.979.478.9036.141.535.00027.856.692.000795
16DFN Olie Holding Aps171.608.766.260-801.88648.660.8013
17Welltec A/S201.546.017.041-111.716.438167.007.470802
18Total Denmark A/S211.284.011.00021.230.00060.623.00038
19Ineos E&P A/S181.210.788.0001.390.822.0001.786.404.000306
20BP Aviation A/S231.103.266.00021.900.00087.200.0007
21Sasoil Denmark A/S221.098.017.000812.0003.201.0000
22Hess Denmark Aps191.067.662.583-298.366.8613.071.569.685104
23National Oilwell Varco Denmark I/S151.022.254.43949.246.0893.210.983.555594
24Oil! Tank & Go Aps26740.968.000-3.312.00055.743.0005
25Macartney A/S27551.854.0005.520.000178.582.000365
26Schlumberger Danmark Aps25358.627.721-31.469.38098.924.243129
27Nordic Lubricants A/S28228.957.00016.000.000128.867.0008
28Halliburton Denmark Aps29 --61.037.000-50.067.00044