Analyse

Brancheanalyse: Medicinalindustrien 2019

Den danske medicinalindustri klarer sig bedre end nogensinde før. Det skyldes ikke mindst de store selskabernes evne til at agere globalt og være dygtige inden for deres respektive nicher, uanset om det er diabetes, hjernesygdomme, hudsygdomme eller allergi.

ALK er et af de selskaber, der er er vokset markant de seneste år. Foto: ALK
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (2018)Årets resultat (2018)Egenkapital (2018)Antal ansatte
1Novo Nordisk A/S1111.831.000.00038.628.000.00051.839.000.00043.202
2H. Lundbeck A/S218.117.000.0003.907.000.00014.251.000.0005.060
3Leo Pharma A/S310.410.000.0001.258.000.0009.528.000.0005.528
4Orifarm Group A/S46.219.640.951197.539.9491.015.276.4831.036
5Alk-Abelló A/S52.915.000.000-170.000.0003.179.000.000883
6Xellia Pharmaceuticals Aps71.890.464.000-74.912.0001.007.124.000580
7Takeda Pharma A/S81.782.339.000595.839.000100.534.993.000179
8Sandoz A/S91.533.107.84360.821.860391.647.528114
9Dako Denmark A/S61.510.286.00053.304.0001.272.418.0002
10Biogen (Denmark) Manufacturing Aps101.417.166.000253.501.0003.938.184.000747
11Ferring Pharmaceuticals A/S111.401.012.00056.130.000118.235.000525
12Paranova Group A/S121.366.429.000-7.514.000192.00066
13William Cook Europe Aps131.278.056.000108.723.000795.726.000819
14Janssen-Cilag A/S151.191.833.00060.468.000375.415.000106
15Astellas Pharma A/S141.175.859.85519.090.230403.130.235114
16Novartis Healthcare A/S18867.835.36783.223.234119.724.129131
17Roche A/S. Medicinalvarer & Kemikalier16808.154.00030.177.000138.179.000120
18Missionpharma A/S19756.969.00032.916.000297.152.000174
19Pharmacosmos Holding A/S21713.209.00097.219.000888.723.000236
20Agc Biologics A/S20692.613.00096.167.000316.811.000312
21Msd Danmark Aps22682.930.00013.255.00062.493.000116
22Teva Denmark A/S24586.459.00014.661.000123.894.00047
23Eli Lilly Danmark A/S17544.179.00027.764.000114.033.00049
24Pfizer Aps27459.733.00021.841.000424.183.000137
25Abbvie A/S12452.915.11825.088.496144.879.33376
26Sanofi A/S26433.862.252-3.056.22216.120.19997
27Glaxosmithkline Pharma A/S25413.846.00017.523.00039.427.00080
28Boehringer Ingelheim Danmark A/S29395.282.000-1.461.00019.809.00082
29Biogen (Denmark) A/S28354.996.82112.526.91192.059.84525
30Syntese A/S30210.488.00032.342.000101.943.00093
31Astrazeneca A/S31145.489.0004.743.000149.970.00071
32Contura International A/S3553.171.0925.832.74786.057.75520
33Biofac A/S340-7.275.98211.875.14768
34Danipharm A/S32010.231.40424.832.52322

Kilde: Erhvervsdatabasen BIQ.