Analyse

Brancheanalyse: Servicebranchen 2019

Omsætningen for servicebranchens 10 største virksomheder er samlet set vokset. Også selvom branchens topduo, ISS og Falck, oplever fald.

ISS er den suverrænt største koncern i den danske servicebranche. Foto: ISS
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (2018)Årets resultat (2018)Egenkapital (2018)Antal ansatte
1ISS A/S173.592.000.000291.000.00012.472.000.000485.908
2Falck A/S213.270.000.000-915.000.0002.207.000.00032.307
3Euro Cater Group A/S39.178.400.000321.100.0002.066.800.0002.262
4Dsvm Invest A/S54.152.000.000-72.000.000265.000.000840
5SOS International A/S63.036.503.0004.997.000259.446.000976
6Marius Pedersen Holding A/S72.946.990.000309.874.0002.270.262.0004.719
7Forenede A/S82.224.094.00039.434.000278.119.0006.107
8Dansk Retursystem A/S102.087.100.000100.00010.100466
9Stena Recycling A/S111.965.753.49729.631.526356.658.928350
10H.J. Hansen Holding A/S121.899.314.0008.178.00072.711.000266
11Santa Fe Group A/S91.599.495.618-521.964.256150.839.4561.976
12Berendsen Textil Service A/S131.409.562.000183.259.000624.097.0001.230
13G4s Security Services A/S141.284.600.00036.400.000191.400.0001.320
14Coor Service Management A/S191.205.346.000-18.262.000298.721.0001.991
15Compass Group Danmark A/S161.036.416.00030.649.000144.584.0001.578
16Allianceplus Holding A/S151.036.326.000-48.105.00010.457.0002.114
17G.S.V. Materieludlejning A/S17834.021.00070.957.000332.105.000382
18Ssg Partners A/S20766.799.0008.073.00097.381.000742
19Fazer Food Services A/S18737.785.71929.937.116200.302.146909
20Mh Gruppen Topco Aps21715.846.000-40.157.000226.813.000378
21Nordic Camp Supply Aps26649.038.8692.910.560.0634.972.372.47672
22Meldgaard Holding A/S24627.674.77728.847.069153.833.238459
23Gate Gourmet Denmark Aps29588.793.000-134.00049.140.000802
24Billetten A/S27582.535.9642.089.04310.678.98216
25Securitas A/S22572.934.01516.368.47689.021.423846
26Aleris Hamlet Hospitaler A/S23560.431.22921.117.285236.718.612383
27Urbaser A/S28511.451.00034.065.00034.226.000614
28Meyers Contract Catering A/S31483.167.24425.953.53098.569.158563
29Scandlines Catering Aps30435.165.0004.468.0008.994.000336
30Uniscrap A/S32421.833.000-9.726.0009.084.00040
31Zerochaos (Nordic) Aps4381.021.00013.276.00042.643.0004
32Loomis Danmark A/S38371.821.37731.312.973155.305.345364
33Sodexo A/S33346.393.0007.856.00042.660.000535
34Blackwood Seven A/S25284.304.671-118.228.86731.514.917133
35Servicefirmaet Renell A/S34155.146.0716.260.89122.911.276373
36Jysk Linnedservice A/S3555.909.969-5.884.355143.314.10974
37Aviator Airport Services Denmark A/S36ikke oplyst25.222.00043.330.000419
38Kongsvang Cleaning & Facility A/S37ikke oplyst1.900.27111.338.731384
39Danren Bogdol A/S39ikke oplyst991.4593.492.459271
40Recover Nordic Aps40ikke oplyst1.104.11038.609.064258
41Tekniclean A/S41ikke oplyst3.758.9705.017.053195
42Rengøringscompagniet A/S42ikke oplyst2.193.1738.088.736176
43Nokas Værdihåndtering A/S43ikke oplyst-33.471.75416.183.190158
44Rentokil Initial A/S44ikke oplyst14.91041.304146
45A/S Mortalin46ikke oplyst7.451.21636.505.580128
46Jydsk Miljø Rengøring A/S47ikke oplyst547.6902.102.485128
47Partneren Aps45ikke oplyst2.082.4404.203.395126
48Vrå Dampvaskeri A/S48ikke oplyst2.688.00044.880.000121
49Dbr Rengøring A/S50ikke oplyst14.725.20176.151.742101
50Anticimex A/S49ikke oplyst4.050.60439.649.671100


Kilde: BIQ