Analyse

Brancheanalyse: Transportbranchen 2019

Mens transportselskabernes omsætning i 2018 sprudlede, fulgte indtjeningen slet ikke med.

DSV er fortsat den ultimative frontløber i dansk transportindustri. Foto: Esben Nielsen
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (2018)Årets resultat (2018)Egenkapital (2018)Antal ansatte
1DSV A/S179.053.000.0003.988.000.00014.532.000.00047.394
2Damco A/S239.650.990.800-11.439.0003.308.000
3Blue Water Holding A/S45.573.014.0002.401.000194.444.0001.608
4Postnord Danmark A/S34.936.000.000-1.092.000.000869.000.0007.157
5Nordic Transport Group A/S64.512.139.000111.523.000207.907.0001.349
6Scan Global Logistics A/S53.520.600.0002.539.000288.861.000952
7Freja Transport & Logistics Holding A/S83.120.563.00023.270.000285.532.000797
8Fragtmænd Holding A/S72.908.431.00036.706.000356.803.0001.069
9Leman Holding A/S92.439.102.00022.670.000558.979.000744
10Thorkil Andersen Holding A/S112.021.956.00099.479.000710.646.0001.809
11Kuehne + Nagel A/S121.836.851.00033.384.00096.598.000272
12DHL Express (Denmark) A/S131.759.178.00025.255.000197.169.000573
13HCS A/S Transport & Spedition141.722.170.931114.891.884364.854.486417
14General Logistics Systems Denmark A/S181.616.156.120143.891.733408.032.912583
15N & K Spedition A/S171.472.133.00022.160.00064.949.000299
16Schenker A/S161.414.140.674-3.809.815105.379.183294
17Dachser Denmark A/S201.205.787.00039.629.000160.803.000455
18Havi Logistics Aps191.136.899.8228.391.40217.940.365128
19SPF-Danmark A/S151.101.958.000141.450.000194.517.000276
20Andreas Andresen Holding Aps221.086.252.000-45.078.00056.111.000636
21U.P.S. Danmark A/S21998.477.00037.646.000141.254.000577
22Forbruger-Kontakt A/S25988.899.000104.782.000181.472.000340
23Geodis Denmark A/S23862.153.3933.246.00419.189.170166
24Martin Bencher (Scandinavia) A/S31761.433.58915.715.71962.023.106130
25A/S Bladkompagniet26724.970.0002.922.00033.312.000231
26Anders Nielsen & Co A/S29693.151.0007.508.00048.476.000218
27Krone Fleet Danmark A/S33687.875.00047.747.0007.094.00084
28Alex Andersen Ølund Holding A/S28673.231.0009.494.00056.187.000547
29Remondis A/S34665.000.244-44.498.48116.211.494786
30Container Centralen A/S30634.339.65148.582.252355.943.779139
31PNO Holding A/S35612.569.00062.732.000369.279.00084
32TNT Danmark Aps24575.042.000-50.170.00020.004.000279
33JF Hillebrand Scandinavia A/S32559.778.62117.521.99537.086.31727
34Studsgaard Holding A/S36548.999.0009.274.00054.410.000252
35Danx Group A/S38534.741.43220.938.66336.893.000186
36Prime Cargo A/S43530.833.5444.994.07660.903.256285
37Gilleleje Transport Aps27528.733.23428.796.461144.632.873317
38DB Cargo Scandinavia A/S39514.096.5813.140.752279.781.996248
39Dansk Avis Omdeling A/S42504.477.65114.728.99242.752.402725
40Thermo-Transit Danmark A/S41498.499.05512.461.45282.081.762110
41Kim Johansen Holding A/S40495.916.000653.00037.816.000708
42Hjerting Systeminvest Aps47371.078.000-19.640.00091.326.000521
43Johs. Rasmussen. Svebølle A/S44363.848.5859.934.057155.238.855215
44H.P. Therkelsen A/S46360.500.8599.510.08453.859.524145
45Skandinavisk Logistik A/S45353.977.27813.464.84595.022.541213
46Fam. Per Bonnichsen Holding A/S48
9.090.906145.681.446