Analyse
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

Brancheanalyse: Ingrediensbranchen 2019

Den danske ingrediensbranche er domineret af de børsnoterede sværvægtere Novozymes og Chr. Hansen. Branchen rummer også en lang række selskaber, der leverer ingredienser, som indgår i foder til dyr.

Kilometervis af rustfrie rør. Arla Foods Ingredients er en af de store underleverandører af ingredienser til den globale fødevareindustri.
Foto: Casper Dalhoff
Rang 2019VirksomhedOmsætning (2018)Årets resultat (2018)Egenkapital (2018)Antal ansatte
1Novozymes A/S14.390.000.0003.227.000.00011.438.000.0006.427
2Chr. Hansen Holding A/S8.181.995.1071.701.413.5985.752.895.4113.151
3Arla Foods Ingredients Group P/S4.617.812.000559.046.0001.063.638.000715
4Dupont Nutrition Biosciences Aps3.467.000.000799.000.0004.054.000.0001.047
5Ff Skagen A/S2.926.688.0006.928.000577.785.000416
6Vilomix Holding A/S2.853.125.000156.600.0001.116.406.618530
7Chr. Olesen A/S2.805.086.31172.080.930180.984.62255
8Nordic Sugar A/S2.647.000.000269.000.0002.327.000.000482
9Aak Denmark A/S1.797.115.00047.710.000991.211.000225
10Cp Kelco Aps1.682.047.000114.553.0002.545.777.000381
11Kmc, Kartoffelmelcentralen, Amba1.621.569.000135.592.000380.725.000193
12Triplenine Group A/S1.602.953.00024.436.000564.038.000307
13Cargill Nordic A/S1.450.102.57413.956.749360.932.71316
14Palsgaard A/S1.098.156.00072.134.0001.039.957.000252
15Hamlet Protein A/S612.195.0001.272.000192.075.000126
16Cbp A/S442.200.783-6.875.24919.694.56499
17Döhler  Denmark A/S389.524.0002.217.000119.053.000121
18Lactosan A/S389.300.60760.921.978319.023.352107
19Glycom A/S381.797.000-26.251.0001.171.000135
20Sfk Food A/S338.176.62620.781.320116.794.601100
21Orana A/S297.581.6205.996.85044.586.678332
22De Danske Gærfabrikker A/S 16.019.000174.835.00095
23Aktieselskabet Einar Willumsen 15.868.000299.749.00084
24Caldic Ingredients Denmark A/S 10.992.000176.274.00057
25Andelskartoffelmelsfabrikken Vendsyssel A.M.B.A. (Akv Langholt A.M.B.A.) 50.603.013234.791.03347
26European Freeze Dry Aps 9.950.31459.433.02634

 

Kilde: BIQ