Analyse

Brancheanalyse: Rådgiverbranchen 2019

Der er stadig langt mellem top og bund i den danske rådgiverbranche, hvor Rambøll sidder på en solid førerposition. Sammenlagt har omsætningen stået ganske stille det sidste år, imens virksomhederne dog har hævet bundlinjerne en smule.

Foto: Anders Rye Skjold Jensen
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (2018)Årets resultat (2018)Egenkapital (2018)Antal ansatte
1Rambøll Gruppen A/S111.351.030.000237.843.0002.350.615.00014.443
2Cowi Holding A/S26.203.289.000190.362.0001.337.931.0006.691
3Niras Gruppen A/S42.204.381.00033.320.000378.924.0002.355
4Nne A/S31.436.508.00056.114.000268.278.0001.023
5Sweco Danmark A/S5 og 201.228.019.00062.211.000312.150.0001.140
6DHI A/S
862.473.15019.347.774357.310.3051.030
7Eltel Networks A/S7754.372.5502.657.52368.920.791589
8Moe A/S9689.233.40429.177.174107.243.615781
9Krüger A/S6541.654.0001.952.000109.292.000455
10Orbicon A/S10474.854.000576.00044.197.000527
11Arkitema K/S11421.671.30013.229.71253.229.309493
12Atkins Danmark A/S14409.162.00033.087.00085.590.000415
13Aalborg Energie Technik A/S8323.651.694-11.260.61199.164.653136
14C.F. Møller A/S13286.814.00010.054.00065.297.000288
15Henning Larsen Architects A/S15279.375.00030.131.00085.221.319288
16Envihold A/S17245.863.000-913.00067.834.000217
17Ekj Rådgivende Ingeniører19223.677.0004.234.000104.489.000236
18Ripaille Holding A/S *18203.847.00017.658.298543.364.187235
19Geo16199.288.0005.648.000107.393.000179
20Bjarke Ingels Group A/S *12178.046.00058.912.000192.955.000222
21Åf Buildings Denmark P/S *23176.779.17616.811.72526.536.800271
22Schmidt Hammer Lassen Architects K/S21173.578.9465.998.46437.478.318149
23Obh-Gruppen A/S22167.648.00016.529.00075.940.000186
24Aart Architects A/S24147.179.0007.296.00020.074.000119
25Dge Group A/S25118.759.2672.047.34210.361.272130