Analyse
BREAKING

Brancheanalyse: Byggematerialebranchen 2019

Solidt i toppen af byggematerialebranchen ligger Rockwool og Vkr Holding, der med omsætninger på over 19 mia. kr. begge har taget god afstand fra resten af feltet. Listen er præget af, at der er stor forskel på, hvor gode de forskellige virksomheder er til at tjene penge.

Byggematerialebranchen dækker både over producenter og forhandlere. Foto: Torben Klint
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (2018)Årets resultat (2018)Egenkapital (2018)Antal ansatte
1Rockwool International A/S319.945.157.7781.978.834.44814.016.121.73311.511
2Vkr Holding A/S119.592.000.0001.785.000.00016.914.000.00015.459
3Solar A/S411.098.000.000133.000.0001.638.000.0002.941
4Aalborg Portland Holding A/S58.911.385.9791.066.240.8046.926.958.523690
5Bygma Gruppen A/S67.897.481.000344.363.0002.990.002.0002.320
6Lemvigh-Müller A/S86.377.901.00075.519.000841.899.0001.371
7Xl-Byg A.M.B.A95.526.559.0004.000309.999.00077
8Sanistål A/S104.634.000.000-168.500.000802.500.0001.521
9Saint-Gobain Distribution Denmark A/S114.583.013.00040.350.000819.130.0001.123
10Brødrene A. & O. Johansen A/S123.373.373.000118.514.000756.699.000747
11Jem & Fix A/S132.644.889.000155.136.000471.907.000798
12H+H International A/S182.523.000.000125.000.0001.000.000.0001.651
13Bauhaus Danmark A/S142.339.575.00056.608.000293.773.0001.005
14Crh Concrete A/S171.961.264.000254.479.000506.824.0001.281
15Flügger group A/S151.823.542.00032.210.000742.173.0001.481
16Cembrit Group A/S191.654.710.000-84.555.000459.700.00093
17Johannes Fog A/S201.224.149.00028.831.000463.074.000444
18A/S Ikast Betonvarefabrik231.126.297.808109.560.515560.578.455651
19Tømmergaarden A/S261.112.949.31737.791.509198.530.435399
20Knauf A/S221.097.479.00095.274.000691.731.000372
21Jørgensen & Utoft A/S211.066.061.00012.767.00093.655.00024
22Saint-Gobain Denmark A/S251.058.862.000-38.218.000545.871.000437
23Cf Petersen & Søn A/S371.050.371.66637.575.652139.482.898301
24Jeld-Wen Danmark A/S7 *1.012.197.0001.035.000127.684.000589
25Inter Primo A/S28906.744.00051.304.000305.324.000781
26Lindab A/S27878.537.00040.349.000112.641.000508
27Ppg Coatings Danmark A/S32803.584.87525.128.653211.644.080267
28Nordisk Wavin A/S29766.013.00044.000.000263.984.000283
29Spæncom A/S35720.476.0009.760.000166.719.000505
30Roslev Trælasthandel A/S33711.713.25622.213.42693.695.382167
31Ole Hansen Holding A/S34711.713.25616.800.02875.961.282168
32Hansengroup A/S30710.173.000-14.501.00051.338.000445
33Itw Construction Products Aps36674.323.00044.671.000250.192.000208
34Idealcombi A/S40643.172.01928.961.722185.337.420573
35Norisol A/S31639.259.0003.343.00034.722.000630
36Aco Nordic Group A/S39632.547.49933.744.727199.571.054354
37Vorup Tømmerhandel Og Byggecenter A/S41610.522.92034.675.333142.984.271236
38Broen A/S38599.101.00045.351.000328.251.000609
39Contiga A/S43589.174.00040.047.00080.047.000435
40Teknos A/S42582.749.00027.249.000215.069.000194
41Blücher Metal A/S45540.228.00067.544.000306.703.000404
42Inox Stål Handelsselskab A/S47514.440.0007.982.000102.412.00049
43Tibnor A/S46496.096.2615.222.16247.839.32328
44Randers Tegl A/S49491.033.00041.085.000164.649.000213
45Davidsens Tømmerhandel A/S16476.175.0003.630.000275.838.000703
46Fenrisulven Holding Aps50458.591.38326.799.502276.253.487144
47Give Stålspær A/S48455.370.93110.669.34259.018.395298
48Kronospan Aps4469.316.0003.661.00016.244.000217