Analyse

Brancheanalyse: Maskin- og metalindustrien

Generelt er der få ændringer at spore i toppen af den danske fremstillingsindustri, hvor Danfoss og Grundfos er solidt i spidsen med tocifrede milliardomsætninger.

Grundfos hovedkvarteret i Bjerringbro 2019.
Rang 2019VirksomhedRang 2018Omsætning (2018)Årets resultat (2018)Egenkapital (2018)Antal ansatte
1Danfoss A/S145.535.594.2083.457.359.80919.818.213.681
2Grundfos Holding A/S226.721.000.0001.762.000.00016.045.000.00018.888
3Nilfisk Holding A/S37.872.774.18474.672.9981.101.426.7215.819
4Avk Holding A/S45.043.664.000201.124.0001.753.779.0003.935
5Norican Global A/S53.992.302.23293.849.0231.496.290.0672600
6Linak Holding A/S63.801.675.000631.131.0004.853.374.0002.166
7Nlmk Dansteel A/S102.824.426.000-225.646.000944.969.000411
8Jf Tenura Aps92.557.531.000140.854.000900.684.0001.680
9Gea Process Engineering A/S112.280.688.836237.444.4021.018.631.526717
10Burmeister & Wain Scandinavian Contractor A/S82.158.059.000-160.405.000487.502.000763
11Beumer Group A/S151.883.977.000109.678.000839.369.000697
12Alfa Laval Kolding A/S141.777.151.000154.290.000454.580.000676
13Abb A/S121.764.969.00059.627.000217.513.000406
14Ds Gruppen A/S161.533.181.00085.426.000275.320.000487
15Bladt Industries A/S71.455.280.00029.483.000429.730.000355
16Johnson Controls Denmark Aps171.349.344.00032.657.0001.172.150.000616
17Kyocera Unimerco A/S181.226.156.00093.747.000771.077.000696
18Techtronic Industries Nordic Aps241.072.008.00015.307.00043.930.00063
19Ib Andresen Industri A/S211.040.308.00028.156.000314.478.000512
20Vald. Birn Holding A/S251.019.266.00040.187.0001.689.786.000769
21Sondex Holding A/S22984.646.00092.362.000780.806.0001.265
22Hydro Extrusion Denmark A/S23980.906.00031.888.000145.503.000256
23Højbjerg Maskinfabrik A/S19974.440.00044.492.000368.829.000571
24Kosan Crisplant A/S20963.299.00028.915.000199.310.000972
25Dantherm Holding A/S28937.587.00012.794.000251.706.000544
26Stenseminde Holding Aps26899.787.00041.490.000373.275.000703
27Rm Rich. Møller A/S27883.777.33314.964.468207.456.523
28Struers Aps28848.001.000311.977.0003.173.458.000223
29Stenhøj Holding A/S32808.658.00042.754.000137.653.000620
30Nilpeter Holding Aps30780.004.00016.038.000319.362.000431
31Electrolux Home Products Denmark A/S31739.391.00011.540.00031.540.000122
32Babcock & Wilcox Vølund A/S13646.906.000-1.797.212.000-3.726.134.000382
33Duferco Danish Steel A/S39630.181.5703.826.35995.117.38486
34Caljan Rite-Hite Aps37614.177.00081.323.000234.320.000409
35Valmont Sm A/S33586.040.00041.000235.653.000494
36Kp Group Holding Aps38568.644.00013.920.000204.326.000326
37Aps Stake Nr. 185134560.565.0004.286.000262.888.000636
38Hydratech Industries A/S36531.003.000-19.248.00020.034.000436
39A/S Vestfrost40489.491.00033.159.000204.518.000371
40Terma Aerostructures A/S42484.506.0002.414.000228.344.000384
41Svend Hoyer A/S47457.241.55316.196.27366.396.24088
42Parker Hannifin Danmark Aps44423.582.5078.759.241147.086.64452
43Exhausto A/S45408.822.000-5.224.000145.432.000279
44C.C. Jensen Holding A/S46394.110.55319.958.166197.911.744286
45Andritz Feed & Biofuel A/S43382.313.000-7.834.00014.780.000113
46Multicut A/S41365.817.921-29.966.06170.882.455187
47Howden Axial Fans Aps35355.804.00011.147.000212.243.000162
48Novenco Marine & Offshore A/S48353.147.000-1.686.00052.065.000227
49Tresu A/S50338.410.000-131.928.00050.406.000306
50Anpartsselskabet Af 28. Juni 201249333.768.000-6.084.000178.968.000235