Analyse
Mine nyheder

Vi har ikke publiceret nogle artikler for nyligt i de emner, du følger. Søg efter andre emner her.

Du har ingen overvågninger endnu

Klik på ikonet for at overvåge
emner og journalister.

0

Brancheanalyse: Dagligvarehandel 2017

Dansk Supermarked og Coop Danmark ligger fortsat helt i top blandt de danske dagligvareselskaber, der kæmper i et stort set fladt marked. Det presser både top- og bundlinjen.

De store aktører i dagligvarehandlen kæmper hårdt om markedsandele. Arkivfoto: Peter Hove Olesen.
Rang 2017VirksomhedRang 2015Omsætning (1.000 kr., 2017)Årets resultat (1.000 kr., 2017)Egenkapital (1.000 kr., 2017)Antal ansatte
1Dansk Supermarked Group157.899.0001.322.0006.733.00026568
2Coop Danmark A/S238.878.00051.0002.375.00012055
3Dagrofa (Mahia 17 Aps)318.592.191-638.506306.7214106
4Rema 1000 Danmark415.794.890292.0731.641.951664
5Fleggaard Holding55.651.161318.4091.107.8241188
6Aldi Holding63.664.498-243.4271.431.6681696
7KNI72.367.37270.7041.062.249760
8Løvbjerg Supermarked A/S81.042.5494.826144.870367
9Kort & Godt9974.93234.28267.787636
10Kalaallit Nunaanni Brugseni10744.47626.132206.583438
11Aarstiderne12566.64838.49338.661189
12Brugsforeningen For Als Og Sundeved11423.126-452106.984148
13Jaco Supermarkeder15270.177-5.66617.164130
14Gilleleje Brugsforening13267.6123.009123.209118
15Kalundborg Brugsforening14264.5411.37745.506104
16Helsinge Brugsforening18233.1164.39138.35982
17Fensmark Brugsforening17220.2881.77475.17585
18Lillerød Brugsforening19193.4072.67387.67285
19Fredensborg Og Omegns Brugsforening20182.7152.35772.02060
20Brugsforeningen 'Tryg'16Ikke oplyst8.82483.045120
21Brugsforeningen For Middelfart Og Omegn23Ikke oplyst4.48090.419120
22Nemlig.Com24Ikke oplyst-60.67643.120102
23Asnæs Og Omegns Brugsforening22Ikke oplyst3.499122.27994
24Reitan Convenience Denmark A/S (Binavn 7-Eleven Danmark)21Ikke oplyst37.874125.26456
25Abc Lavpris, Videbæk25Ikke oplyst3.70220052
Med på listen er ikke den tyskeejede discountkæde Lidl, som ikke offentliggør et decideret dansk regnskab for kæden her i landet.
Kilde: BIQ