
Omkostningerne stiger i Lån & Spar Bank.
Bankens omkostninger efter årets første tre kvartaler er steget med 4,4 mio. kr. til 217,5 mio. kr. i forhold til samme periode sidste år.
»De øgede omkostninger skyldes stigende lønudgifter som følge af overenskomstmæssige lønstigninger, som dog delvist opvejes af en besparelse på bankens øvrige administrationsudgifter,« skriver Lån & Spar Bank i kvartalsregnskabet.
I første halvår tabte Lån & Spar Bank over syv mio. kr. på bankens beholdning af obligationer. De tab er dog blevet reduceret i tredje kvartal.
Efter årets første ni måneder står der 39 mio. kr. på bundlinien hos banken, hvilket skal sammenlignes med et overskud på 16 mio. kr. i samme periode sidste år. Overskuddet er skabt på baggrund af en udlånsvækst på næsten 30 pct. i de tre kvartaler.
RB-Børsen