Serier

Lang næse til andelsforeninger

Kun ganske få andelsboligforeninger har fået medhold i deres klager over de swapkontrakter, som banker og realkreditforeninger har solgt i stor stil. Og mange af sagerne er nu forældede.

De forsvundne andelskroner
Bent Pedersen er formand for den swapramte andelsboligforening Nørregade i Tønder: Jeg føler mig bondefanget. Foto Gregers Thyco

Andelsboligforeningen Nørregade i Tønder har et problem. Elevatoren trænger til en grundig renovering, men foreningens formue er væk på grund af en swapkontrakt med Nykredit, og den kan ikke låne i banken. Enhver udgift skal finansieres med forhøjelser af boligafgiften for de blot 12 andelshavere med en gennemsnitsalder over 80. Det var derfor med stor spænding, der blev ventet på Realkreditankenævnets kendelse om foreningens lån. Nu ligger den der. Et enigt ankenævn slår fast, at Nykredit har rådgivet helt efter bogen.

Foreningen burde bl.a. selv have regnet ud, at når der i materialet står, at rentefald kan give en negativ markedsværdi på lånet, ja så ville det kunne betyde, at foreningen endte med at blive teknisk insolvent...

BRANCHENYT
Læs også