Nordea er ny danmarksmester i utilfredse kunder / Ny trepart lander langt fra lærlinge-målet / Sara Slott Pedersen fik sølv i 400 meter hæk
GODMORGEN
Weekenden banker på døren. Her er fredagens morgenbriefing med de vigtigste historier og seneste nyt fra nattens løb.
DET ER SKET I NAT
Fed-repræsentant fastholder: God idé med renteforhøjelse til september. Der kan fortsat være plads til en renteforhøjelse i USA allerede til september. Det vurderer den amerikanske centralbanks repræsentant John Williams fra San Francisco, som tilslutter sig et voksende kor af fortalere for en ændring. ”Det bør i princippet være i spil på alle vore møder […] jeg synes i hvert fald, at det skal være det i september. Jeg synes, at det giver mening ift. økonomien,” siger han blandt andet. (Reuters)
Medie: Bestyrelse overvejer at splitte Mærsk i to selskaber. Den igangværende strategiske gennemgang af A.P. Møller - Mærsk kan meget vel ende med, at konglomeratet splittes op i to selvstændige dele - en transport- og en energivirksomhed. (Berlingske)
Sara Slott Pedersen sikrede dansk atletikmedalje i Rio. Sara Slott Pedersen slog natten til fredag i silende regn dansk rekord og erobrede OL-sølv i 400 meter hækkeløb. I tiden 53,55 sekunder - næsten et halvt sekund hurtigere end hun nogensinde har løbet - blev den danske europamester nummer to efter den urørlige amerikaner Dalilah Muhammad. Der er tale om den blot 7. danske medalje i olympisk atletik gennem tiderne. Se alle nattens højdepunkter.
Uber sender selvkørende biler på gaden i USA. Den omstridte taxatjeneste Uber tager nu første skridt på vejen i at droppe chaufførerne. Selskabet sender nu en håndfuld selvkørende Volvo i drift i USA - dog stadig med et menneske bag rattet. (Bloomberg)
Revisorer: Manglende skattekontrol af virksomheder åbner for snyd. Mere end 3.000 skattefolk har mistet jobbet siden 2006, hvilket har bragt medarbejderstaben ned på 6.000. Skattemyndighederne har hverken kræfter eller folk til at kontrollere, om mange nye selskaber husker at betale skat og afgifter. Det kniber i forvejen med alle de gamle. (Politiken)
Samsung-aktien stryger i vejret og sætter rekord. Mens medierne har haft meget fokus på Apples kvaler, har der været brede smil hos ærkekonkurrenten Samsung, der er dominerende på markedet for Android-telefoner. (Wall Street Journal)
Forskere: Zika kan måske angribe hjerneceller hos voksne. Zika-virusset er muligvis farligere end hidtil troet. Amerikanske forskere har i forsøg med mus påvist, at den myggebårne zikainfektion potentielt kan gøre skade på voksne personers hjerneceller. Det fremgår af en artikel torsdag i det videnskabelige tidsskrift Cell Stem Cell. (Ritzau)
NYHEDER
Ny danmarksmester i utilfredse kunder: Nordea skubber Danske Bank af tronen. Danske Bank har givet depechen videre til Nordea i konkurrencen om at have flest utilfredse kunder.
Lakridschef har fundet sin rette bestyrelsesprofil i tidligere B&O-direktør. Tue Mantoni, der senest har været øverste direktør hos Bang & Olufsen, skal som ny bestyrelsesformand hos Lakrids by Johan Bülow bidrage med sin viden i forhold til internationalisering, mener grundlæggeren af firmaet.
Ny trepart lander langt fra lærlinge-målet. Trepartsaftalen lander i eftermiddag med en aftale om at skaffe flere praktikpladser. Men indholdet er for uforpligtende, og det kommer næppe til at løse virksomhedernes udfordringer med mangel på faglært arbejdskraft, lyder vurderingen.
Økonomisk knockout til oliecentrum: Den værste recession nogensinde. Få olieproducerende regioner er så hårdt ramt af oliepriskrigen som Alberta.
Bøde på 99 mio. kroner: Harley-Davidson solgte snyde-dims til kunderne. En tuning-pakke fra Harley-Davidson gjorde det muligt at ændre motorcyklerne efter køb, så de forurenede for meget. Det koster nu Harley-Davidson en solid bøde.
DEBAT
Så gik McKinsey ind i vandballonbranchen. Vil regeringen virkelig privatisere løs? Næppe. Men lufte muligheden? Nemli’. Via en konsulentrapport, skriver Anders Heide Mortensen, erhvervspolitisk kommentator.
GIK DU GLIP AF...
Alle advarede Lone mod at købe Europas dyreste føl - nu tjener mæglerdronningen millioner på sin hobby. Indsigt: Ejendomsmægler Lone Bøegh Henriksen avler og handler nogle af verdens fineste dressurheste, som sælges til velhavere overalt på kloden. Fritidsinteressen er blevet en stor millionforretning.
DET SKER I DAG
¤¤
- Erhverv: Regnskaber: Ambu q3, Brd. Klee q3, Højgaard Holding B q2, Monberg & Thorsen q2
Øvrige:
- Økonomi: Kina planlægger at sælge 30-årige obligationer
Tegnforklaring:
Betydning for børsmarkedet og/eller nationaløkonomien - under normale omstændigheder:
¤: Lille betydning
¤¤: Nogen betydning
¤¤¤: Stor betydning
Øvrige: Markerer, at begivenheden under normale omstændigheder ikke vil påvirke toneangivende børskurser, investeringsklima eller den nationaløkonomiske udvikling nævneværdigt.
Med ønske om en god dag,
Thomas Andrew
Nyhedsredaktør
Vi ønsker dig en god dag og glæder os til at forsyne dig med nyheder og analyser resten af døgnet. Hvis du har gode råd, forslag eller tip til emner, som vi bør kaste os over, kan du kontakte os på telefon 33 30 31 31 eller e-mail Finans@finans.dk.