Dette er en kommentar: FINANS bringer løbende kommentarer fra specialister og meningsdannere. Alle kommentarer er udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
  • For abonnenter
Debat

Det store svigt: Erhvervslivets rygrad knækker i klimakampen

Hovedparten af de mindre virksomheder har store problemer med at håndtere de nye krav om klimapolitik og CO2-reduktion. De har brug for hjælp – ikke udskamning.

Artiklens øverste billede
Danmarks SMV'er bakker op om klimakampen, men savner viden og rådgivning om, hvordan de skal angribe opgaven og nedbringe udledningen af drivhusgasser. Foto: Czarek Sokolowski/AP

Skal vi bygge virksomhedens klimapolitik på RCP 2,6 eller 8,5-scenariet? Hvor mange CO2-ækvivalenter skal vi fjerne? Har vi styr på scope 3? Er SBT, Below50 eller EP100 det rigtige for vores virksomhed? Og øhh ... hvad er det egentlig, vi taler om?

Hvis klimaindustriens jargon og tusindvis af spørgsmål er sort tale for dig,

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.