• For abonnenter
Erhverv

Lego og konkurrenter rammes af britisk kollaps

Butikskæden Toys’R’Us er nu også gået i knæ i Storbritannien. Lego mister masser af salgssteder og har formentlig penge i klemme.

Artiklens øverste billede
180 Toys'R'Us-butikker - bl.a. denne i Pittsburg - har fået at vide, de skal lukke. 200 andre forventes at slå dem følge, og nu er også legetøjskædens britiske arm i betalingsstandsning. Det kan blive dyrt for danske Lego. Foto: AP/Gene J. Puskar

Lego bliver ramt af et hårdt slag i det vigtige britiske marked, hvor legetøjskæden Toys’R’Us er gået i, hvad der minder om en dansk betalingsstandsning.

Det følger efter de dybe finansielle problemer, som Toys’R’Us har haft i USA, hvor hundredvis af legetøjsbutikker forventes at lukke, og hvor legetøjsproducenter som Lego altså

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.