• For abonnenter
Erhverv

Kødproducent vil til udlandet: »Interessen for veganske produkter er kæmpestor«

Hanegals bønnebaserede postej har sat vækstrekord. Nu vil selskabet ind på det svenske og tyske marked, særligt inden for vegetariske og veganske retter.

Artiklens øverste billede
Selskabet Hanegal er etableret i 1993 og har sit hovedkvarter i Silkeborg. Administration, salg og markedsføring varetages i Haderslev, hvor selskabet sin egen fabrik, hvor al produktion foregår. Foto: Hanegal

Eksporten har tidligere været stort set ubetydelig for Hanegal, men det næste regnskabsår skal gerne give et gennembrud i Sverige og Tyskland.

Et besøg på en messe i Sverige har således givet den økologiske kødproducent gode kontakter, fortæller adm. direktør Cees Kuypers.

Og selv om Silkeborg-virksomheden traditionelt

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.