- Opdateret 13/12/2019 kl. 13:18
JP-journalister er nomineret til Cavlingprisen for afdækning af stort sundhedssvigt
To journalister fra Jyllands-Posten, fire journalister fra Information og en mellemøstkorrespondent er de nominerede til årets Cavlingpris.
Cavlingkomiteen offentliggjorde fredag middag, hvilke fire journalistiske projekter der er nomineret til den prestigefyldte pris.
Jyllands-Postens journalister Tea Krogh Sørensen og Morten Pihl er blandt første nominerede.
Krogh Sørensen og Pihl er nominerede for serien ”Det store Sundhedssvigt.” I denne serie har journalisterne i over 85 artikler afdækket svigt i kræftbehandlingen i især Region Sjælland og forsøg på at skjule sandheden om sagens alvor og egne svigt samt Danske Regioners forsøg på at nedtone sagen og miskreditere patienttilsynet.

Det store sundhedssvigt
I flere regioner har tusindvis af kvinder ikke fået de undersøgelser for brystkræft, som de burde, fordi sygehusene manglede ressourcer. For en række af kvinderne betyder det, at deres brystkræft formentlig blev overset i første omgang.
Hvordan kunne det ske? Hvem bærer ansvaret? Og sker det også på andre områder i sundhedsvæsenet? Jyllands-Posten undersøger sagen.
Blandt de øvrige nominerede er Martin Bahn, Louise Drivsholm og Lasse Skou fra Information, som står bag artikelserien ”Oksekødsrapporten,” der har påvist omfattende problemer med en rapport udfærdiget af Aarhus Universitet.
En fjerde Information-journalist er også blandt de nominerede. Line Vaaben er således nomineret for artikelserien ”1.417 drab.”
Serien er baseret på ny dansk forskning, som har kortlagt samtlige drab i Danmark hen over 25 år og giver unik viden om, hvem der bliver dræbt, hvorfor og hvordan. Ud fra forskningen har journalisten skrevet om ofre, gerningsmænd og de mennesker, der arbejder med at opklare drab.
Den sidste nominerede har bedrevet sin journalistik uden for landets grænser og de store medier her til lands. Mellemøstkorrespondenten Sune Engel Rasmussen er således nomineret til Cavlingprisen for sin bog ”Nyt Blod – Portræt af Afghanistans generation 9/11.”
Engel Rasmussen har i mange år dækket forholdene i Mellemøsten - i særdeleshed Afghanistan. For nuværende dækker han Iran og mellemøstlige konflikter for The Wall Street Journal.