• For abonnenter
Erhverv

Coronakrisen sætter fart på nye produktionsformer

Flere virksomheder er i gang med at omlægge forsyningskæder, og det sætter fart på udviklingen af nye produktionsformer. Det er dog en større øvelse, som tager tid, fortæller adm. direktør i Schouw & Co., Jens Bjerg Sørensen.

Artiklens øverste billede
Den diskrete erhvervsmand Jens Bjerg Sørensen har en finger med i tre af de største virksomheder i Aarhus: Det børsnoterede Schouw & Co., som han er administrerende direktør for, supermarkedskæden Dansk Supermarked, hvor han er næstformand for bestyrelsen, og entreprenørvirksomheden Per Aarsleff A/S, som han ligeledes er næstformand for. Derudover er han bl.a. formand for bestyrelsen for de stenrige Salling-fonde, der hvert år donerer millionbeløb til bl.a. kunst og kultur, sport , kirker og velgørenhed. Han er også med i næste års kulturbysatsning.

Er der noget, ledere af globale virksomheder har lært af coronakrisen, så er det, at komplekse forsyningskæder ikke er sagen i en verden præget af en pandemi.

Flere virksomheder er i fuld gang med at omlægge forsyningskæderne, efter at coronakrisen har budt på lukkede fabrikker og lukkede landegrænser. Topcheferne har sat fokus

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.