• For abonnenter
Erhverv

Storinvestorer til angreb på toplederes løn: »Bare fordi der er mange penge at tage af, skal man jo ikke tage dem alle sammen«

Lønpakkerne til topledelsen i de store børsselskaber er for svære at gennemskue, og bonusserne er for svulstige, mener AkademikerPension og LD Fonde.

Artiklens øverste billede
Akademikerpension har stemt nej til lønpakkerne i en lang række selskaber, bl.a. som følge af store bonusser. »Vi kan frygte, at man ikke tænker tilstrækkeligt langsigtet og tager for mange risici,« siger investeringsdirektør Anders Schelde. Foto: Stine Bidstrup

To af landets store investorer har indledt et opgør med lønpakkerne i en stribe af landets største virksomheder. Der mangler oplysninger om lønnens sammensætning, og bonusdelen er ofte for stor, mener pensionskassen AkademikerPension og kapitalforvalteren LD Fonde. De to har derfor stemt imod lønrapporter og vederlagspolitikker i en lang

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.