Fondsbørsen begraver OW Bunker-aktien
Det konkursramte selskab OW Bunker vil med virkning fra og med mandag blive slettet fra handel og officiel notering på fondsbørsen i København, efter at selskabet sent fredag måtte kaste håndklædet i ringen og indgive konkursbegæring.
Det fremgår af en meddelelse fra selskabet bag fondsbørsen, Nasdaq OMX.
Dermed er de knap 37 mio. aktier, som inden problemerne begyndte i sidste uge, repræsenterede en markedsværdi på godt 3 mia. kr., forsvundet.
OW Bunker blev i første omgang sat i børspause først på eftermiddagen onsdag, og kort før midnat samme dag meldte selskabet så om påstået svindel og yderligere tab på kontrakter, der med én gang udslettede egenkapitalen i selskabet.
Torsdag måtte fortalte OW Bunker, at selskabet ikke var lykkedes med at få en ny aftale med sine banker, hvorfor der måtte ansøges om rekonstruktion af to datterselskaber, hvor samtlige hovedaktiviteter befandt sig.
Det medførte samtidig en suspendering fra al handel fra Nasdaq OMX, og der blev aktien torsdag og fredag, inden OW Bunker ved 19-tiden fredag måtte indgive konkursbegæring.
Ritzau Finans