- Artiklen opdateres
Spar Nord er klar til at overtage nordjysk lillebror
Efter at fusionen mellem Nørresundby Bank og Nordjyske Bank faldt igennem, vil Spar Nord nu købe Nørresundby Bank.
Spar Nord Bank vil overtage alle aktier i Nørresundby Bank. Spar Nord ejer i forvejen 54,8 pct. af aktierne, og har nu fremsat et købstilbud, hvor de nuværende aktionærer i Nørresundby Bank får tilbudt to aktier i Spar Nord plus 309 kr. for hver aktie de ejer i Nørresundby Bank.
Det svarer til en præmie på 63 pct. sammenlignet med lukkekursen den 9. oktober i år, hvor Nørresundby Bank offentliggjorde planer om at indgå i en fusion med Nordjyske Bank. Det svarer til en værdi på 1,96 mia. kr. for alle aktier i Nørresundby Bank, fremgår det af en fondsbørsmeddelelse fra Spar Nord.
Spar Nord forventer, at overtagelsen af aktierne i Nørresundby Bank vil kunne gennemføres i 2015.
Tilbuddet fra Spar Nord kommer, efter at en fusion imellem Nørresundby Bank og Nordjyske Bank faldt igennem. I forbindelse med denne fejlslagne fusion blev Spar Nord beskyldt for at have blokeret for fusionen. Det blev dog senere afvist af Spar Nord.
»Vi har noteret os Nørresundby Banks parathed til at lade banken indgå i en større enhed for derigennem at stå bedre i forhold til såvel nye lovkrav som kundernes krav om billigere produkter og et højere rådgivningsniveau. Og når vi nu selv er interesseret i en sammenlægning og samtidig tror på, at Nørresundby Bank bedst ruster sig til fremtiden ved en sammenlægning med os, ja så er det oplagt, at vi nu præsenterer et konkret og – synes vi - attraktivt tilbud,« lyder det fra Lasse Nyby, adm. direktør i Spar Nord, i en pressemeddelelse.
Hvis de nuværende aktionærer i Nørresundby Bank takker ja til tilbuddet, betyder det ikke, at navnet Nørresundby Bank forsvinder fra gadebilledet i Nordjylland lige med det samme. Går fusionen igennem har Spar Nord nemlig planer om at lade Nørresundby Bank fortsætte med eget navn og filialer i op til tre år år.
»Vi har haft aktiemajoriteten i Nørresundby Bank i mange år, så vi har intet ønske om at haste en sammenlægning igennem. Desuden er vi i Spar Nord i gang med et omfattende skift af it-platform, som vi gerne vil have på plads først. Derfor har vi også god tid til at overveje, hvordan vi på langt sigt får skabt de rigtige synergieffekter, og hvordan vi i processen bedst muligt bevarer de styrker i Nørresundby Bank, der har sikret banken nogle af de allermest tilfredse kunder,« lyder det fra Lasse Nyby.
For at fusionen kan blive en realitet, skal mere end 90 pct. af aktiekapitalen og stemmeberettigede nikke ja til tilbuddet. Derudover skal stemmeretsbegrænsningerne i Nørresundbys Bank ophæves, myndighederne skal godkende købet, og så må der hverken udstedes nye aktier i Nørresundby Bank eller udbetales udbytte.