Vindmøller sænker lokale huspriser
Vindmøller kan være et kostbart bekendtskab for naboerne. Møllerne reducerer de lokale huspriser med 7 - 15 pct., viser rapport fra Københavns Universitet.
Vindmøller kan medføre store økonomiske tab for naboerne. En ny rapport fra Københavns Universitet viser, at en vindmølle kan reducere huspriserne i nabolaget med helt op til 15 pct.
»Vi har set på de faktiske handelspriser i en række områder og konkluderer, at vindmøller reducerer huspriserne med 7 - 15 pct. De største prisfald ses for boliger, som både er udsat for høj støj fra vindmøllen og samtidig har udsigt til den,« forklarer Cathrine Ulla Jensen, som er hovedforfatter på rapporten fra Københavns Universitet.
Analysen omfatter i alt 12.640 hushandler i 24 lokalområder i årene 2000 - 2011. Konklusionen i rapporten lyder, at: »Det at have udsigt til en vindmølle fra huset medfører en betydelig reduktion i husets pris. Effekten af udsigten til vindmøllen aftager jo længere afstand, der er til møllen.«
Forskerne har isoleret, hvilken effekt henholdsvis støjniveauet og afstanden til vindmøllen har på husprisen. Det fremgår blandt andet, at huse med udsigt til en vindmølle stiger 0,24 pct. i pris, hver gang afstanden til vindmøllen øges 100 meter.
»Støj og visuel forurening fra vindmøller har betydelige konsekvenser for lokale beboere. Effekten af turbinestøj for de nærmeste omgivelser er en reduktion af huspriserne på 6,69 pct. i særligt udsatte områder,« lyder en af konklusionerne fra Københavns Universitet.
For de borgere, der både rammes af et højt støjniveau og samtidig har udsigt til en nærliggende vindmølle er effekten, at markedsværdien af deres hus falder 15 pct. Det er dog relativt få, der rammes så hårdt. Til gengæld fremgår det af rapporten, at et betydeligt antal naboer til vindmøller udsættes for støjniveauer og visuel forurening, som sænker huspriserne med 5 - 12 pct.
Ved en afstand af 800 meter til en vindmølle vil husprisen falde 7 - 14 pct. afhængig af, hvor meget vindmøllen støjer.
I Danmarks Vindmølleforening og Vindmølleindustrien fremhæver man, at rapporten bygger på data, som omfatter »færre end 5 pct. af den type vindmøller, som er repræsentative for de moderne møller, der opstilles i dag.«
»I dag gælder meget andre krav til både støj og afstand, end der gjorde i 1980'erne og 1990'erne, og i dag er der typisk ingen ejendomme inden for en radius af 600 meter til en ny vindmølle,« siger Asbjørn Bjerre, direktør i Danmarks Vindmølleforening.
Cathrine Ulla Jensen påpeger dog, at nye vindmøller nok er placeret længere væk fra naboer, men til gengæld støjer mere, fordi de er større.
»Naboerne er længere væk fra de nye møller, men støjen når længere ud. Derfor ender man muligvis med samme effekt. Hvis det skal kortlægges præcist vil det kræve et nyt forskningsprojekt, hvor man ser på huspriseffekter ved endnu større afstande til vindmøllerne.«
Procentuel ændring i huspris som kan tilskrives støj og visuel forurening fra vindmøller. | ||||
Afstand til synlig vindmølle / Støj dB | < 20 dB | 20-29 dB | 30-39 dB | 40-50 dB |
200 m | -8,7 | -11,8 | -14,2 | -15,4 |
400 m | -8,2 | -11,3 | -13,7 | -14,9 |
600 m | -7,7 | -10,8 | -13,2 | -14,4 |
800 m | -7,3 | -10,3 | -12,8 | -14 |
1000 m | -6,8 | -9,8 | -12,3 | -13,5 |
1200 m | -6,3 | -9,4 | -11,8 | -13 |
1400 m | -5,8 | -8,9 | -11,3 | -12,5 |
1600 m | -5,3 | -8,4 | -10,8 | -12 |
Kilde: Københavns Universitet |