Erhverv

Zealand starter forsøg på mennesker med nyt lægemiddel

Zealand Pharma har indledt fase 1-studier i mennesker med lægemiddelkandidaten ZP4207 til behandling af alvorlige tilfælde af hypoglykæmi hos diabetespatienter i insulinbehandling.

Artiklens øverste billede
Administrerende direktør i Zealand Pharma, David Solomon.

Det fremgår af en meddelelse.

De frygtede tilfælde af hypoglykæmi optræder, når diabetikerne får behandling med insulin eller sulfonylurinstof, og blodsukkeret falder for kraftigt. I de alvorlige tilfælde, er hypoglykæmi livstruende og kan få patienten til at besvime.

Resultater fra studiet, der planlægges at omfatte i alt 64 patienter, ventes i midten af 2015.

- ZP4207 repræsenterer det andet produkt i Zealands pipeline af fuldt ejede lægemidler til brug for akut behandling, og vi er overbeviste om, at produktet besidder væsentlige fordele for diabetespatienter, idet det adresserer et af de mest udfordrende og frygtede akutte problemer inden for diabetes, siger administrerende direktør i Zealand Pharma, David Solomon, ifølge en meddelelse.

Zealand oplyser i øvrigt, at ZP4207 har mulighed for at få bevilget en accelereret udviklingsplan fra myndighederne, så den første registreringsansøgning for produktet kan komme allerede i starten af 2018.

Ritzau Finans

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.